Categories
Írások

Hatnapos munkahét Görögországban – Megéri a több munka?

A fejlett gazdaságokban a technológiai, digitális fejlődés nyomán egyre több helyen kísérleteznek a rövidebb munkahéttel, lecsökkentve a heti öt nap munkát négyre (Belgium, Egyesült Királyság, Németország, Japán stb.). Látszólag ezzel a nemzetközi trenddel ment szembe Görögország, ahol idén július 1-jével lehetővé tették bizonyos munkakörökben a heti hat nap munkavégzést, jelentős plusz juttatások mellett. A görög állam a ki nem fizetett túlórák és a feketemunka visszaszorítását is indoknak hozta fel amellett, hogy a társadalom idősödése miatt egyre feszítettebb a munkaerőpiac, jelentős a szakemberhiány, illetve a gazdaság növekedését is várják az intézkedéstől. A hatnapos munkavégzés azonban számos negatív következménnyel járhat a munkavállalóra, az egészségére, a motiváltságára, és így áttételesen a munkahelyi teljesítményre vonatkozóan. Ennek tükrében pedig nem feltétlenül éri meg növelni a heti munkaórák számát, ugyanis az termelékenység rovására mehet hosszú távon. Milyen érvek szólnak a hatnapos munkahét mellett és ellen? Milyen egyéb lehetőségek állnak az idősödő társadalmak rendelkezésére, hogy kezeljék a munkaerőbázis csökkenésének gondját?

Hatnapos munkahét lehetőségét vezette be Görögország

Görögország lett az első uniós ország, amely bevezette a hatnapos munkahetet bizonyos munkakörök esetében. Az idén július 1-jével hatályba lépett rendelet két konkrét vállalkozástípust érintene. Egyrészt azokra vonatkozik, ahol folyamatosan, éjjel-nappal dolgoznak, és váltott műszakot alkalmaznak. Másrészt azokra a cégekre, amelyek a hét öt vagy hat napján, napi 24 órában dolgoznak, és szintén váltott műszakot alkalmaznak.

A meghosszabbított munkahét keretében a kiválasztott iparágakban és gyártóüzemekben dolgozóknak lehetőségük lesz napi két órával többet dolgozni, vagy nyolc órával több műszakot vállalni egy plusz napon, amelyért cserébe 40%-os pótlékot kapnak, ha pedig vasárnap dolgoznak, 115%-os juttatást kapnak a napi munkabéren felül. A változás azt jelenti, hogy a hagyományos 40 órás munkahét néhány vállalkozás esetében heti 48 órára bővülhet. A hatnapos munkahétre vonatkozó kezdeményezés nem terjed ki a vendéglátásban és az idegenforgalomban dolgozókra.

Niki Kerameusz görög munkaügyi és társadalombiztosítási miniszter hangsúlyozta, hogy az új rendelet nem érinti a görög jog által előírt ötnapos/40 órás munkahetet, és nem vezet be új hatnapos munkahetet sem. Mindössze annyit tesz, hogy korlátozott körülmények között, kivételes intézkedésként lehetőséget biztosít egy további munkanapra.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Letöltés [2.10 MB]

A hatnapos munkahét mellett szóló érvek – avagy a görög indokok

Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök vállalkozásbarát kormánya szerint „az intézkedés egyszerre munkavállaló-barát és növekedésorientált”, amelynek célja, hogy támogassa a túlórákért nem kellően kompenzált munkavállalókat, és segítsen visszaszorítani a feketemunka problémáját. Tehát akik eddig bejelentés nélkül túlóráztak, ezentúl legális körülmények között, megfelelő juttatásért cserébe dolgoznak többet a 40 óránál.

Munkavállalói szempontok mellett ugyanakkor a gazdasági érdekek sem elhanyagolhatóak. A fejlett országok trendjéhez hasonlóan csökken a görög népesség, nemcsak az idősödő társadalom problémája miatt, hanem mivel sok fiatal hagyja el az országot. A munkaképes korúak számának csökkenése korlátozza a munkaerő-kínálatot, szűkül a munkaerőbázis.

  1. Az időskori eltartottsági ráta (65 éves vagy idősebb népesség aránya a 15-64 éves népességhez viszonyítva) Görögországban az egyik legmagasabb az Európai Unión belül, 100 aktív korúra közel 36 inaktív korú jutott 2022-ben, mely 10 évvel korábban „csupán” 30 volt.
  2. Becslések szerint a közel egy évtizede tartó adósságválság 2009-2010-es elindulása óta mintegy 500 ezer, többnyire fiatal, képzett görög vándorolt ki (a népesség körülbelül 5%-a).

A munkaerőhiány és főleg a szakképzett munkaerő hiánya is megalapozott a hatnapos munkahetet lehetővé tevő intézkedésnek, mellyel munkaerőforrást tudnak biztosítani a munkáltatók számára. Az Eurobarometer 2023-as felmérése alapján a megkérdezett görög vállalkozások majdnem 60%-a jelölte meg legnagyobb problémának a megfelelő készségekkel rendelkező munkavállalók megtalálását, mely a negyedik legnagyobb arány volt EU-szinten (átlag 54%).

Az idősödő társadalom munkaerő-kínálatra gyakorolt hatásának kezelése

Az idősödő társadalmak megpróbálják ellensúlyozni a negatív demográfiai folyamatokat, alapvetően a következő lehetőségek egyikével vagy azok kombinációjával (erről részletesen korábbi elemzésünkben írtunk IDE kattintva):

  1. Automatizáció és digitalizáció az élő munkaerő kiváltására (mesterséges intelligencia munkaerőpiaci hatásáról ITT írtunk részletesen), de nem jelent teljes körű megoldást minden szektorban.
  2. A fejlett gazdaságok munkavállalói többet dolgoznak, ahogy most Görögország megteremtette ennek lehetőségét. Ugyanakkor ez ellentétes az általános nemzetközi trendekkel, a munka-magánélet egyensúlyának fontosságával, a 4 napos munkahétre vonatkozó nemzetközi kísérletekkel (részletesen az elemzés második felében foglalkozunk ezzel a témával).
  3. A nyugdíjkorhatárok emelése (mely politikailag népszerűtlen lépés), illetve a nyugdíjas korosztályon belül az aktivitási ráta növelése.
  4. A külföldi munkaerő növelése, a fiatal és képzett munkaerő elszívása a fejlődő országokból (Goodhart-Pradhan, 2023).

Azonban önmagukban, vagy akár egymást kiegészítve sem jelenthetnek egyértelműen megoldást a fenti lehetőségek az alapvető probléma, az idősödés kezelése nélkül. Az alapvető gond a termékenység csökkenése, mely a népesség idősödéséhez és a munkaképes korú korosztály arányának csökkenéséhez vezet. Ennek tükrében a fenti lehetőségnek megvannak a maguk korlátai, ahogy ezeket ki is merítették. Adódik a lehetőség, hogy az idősödő társadalmak megelégednek azzal a termelési szinttel, fogyasztással és életszínvonallal, mely a szűkülő munkaerőbázis mellett elérhető, megtartva a munka és a magánélet közötti egyensúlyt. Ám ez kompromisszumokkal jár.

A munkaerő alacsony termelékenysége is gondot okoz

A hatnapos munkahét lehetőségével a termelékenység felpörgetése, a gazdasági növekedés ösztönzése is a cél Görögországban. Bár a görögök az Eurostat adatai alapján átlagosan így is többet dolgoznak egy héten az átlagos európai uniós munkavállalóhoz képest, viszont a termelékenység alacsony a gazdaságban.

Az Eurostat szerint a görög főállású munkavállalók (20-64 évesek) egy héten átlagosan 39,8 órát dolgoztak le ténylegesen 2023-ban, mely az Európai Unióban a legmagasabb érték volt (EU-átlag: 36,1 óra)

A görögök dolgoztak a legtöbbet 2023-ban egy héten átlagosan az Európai Unió országai közül. Forrás: Eurostat. Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/eu-heti-munkaorak-szama-1h1749ww3oqnl2z?live

Ugyan sokat dolgoznak a görögök, de a munka termelékenysége elmarad az Európai Unió átlagához képest. Az egy foglalkoztatottra jutó görög munkatermelékenység 2023-ban 30%-kal volt alacsonyabb, mint az EU átlaga. A munka közbeni alacsony produktivitás oka, hogy nem használják ki a modern technológia adta lehetőségeket és a méretgazdaságosságot. A vállalkozások kevésbé áldoznak fejlesztésekre, és az alkalmazottjaikat sem képzik tovább megfelelően, illetve a bürokrácia is hátráltatja a hatékonyságot.

A görög munkatermelékenység az Európai Unión belül a legalacsonyabbak között van. Forrás: Eurostat. Az ábra itt hivatkozható: https://public.flourish.studio/visualisation/19192975/

Azonban nem egyedülálló jelenség a világon, hogy az átlagosan több heti munkaóra mellett alacsony az adott gazdaság termelékenysége, illetve akár 6 napot is dolgoznak egy héten a munkavállalók. Mexikóban például sokan heti 48 órában, 6 napon keresztül dolgoznak. Ugyanakkor az OECD-országok közül az egy munkaórára jutó GDP-termelés Mexikóban a legalacsonyabb (őket Görögország „követi”), az OECD-átlaghoz képest 13%-kal alacsonyabb a mexikói termelékenység. Ugyan az országban elindult a munkaidő heti 40 órára való csökkentéséről szóló társadalmi vita, azonban egyes vélemények szerint először gazdaságilag és iparilag kellene a mexikói gazdaságnak fejlődnie, mielőtt átállnak 5 napos munkahétre. További félelem, amennyiben csökkentik a heti munkanapok számát Mexikóban, hogy a vállalkozásoknak így több embert kell alkalmazniuk, emelkedik a kifizetendő bértömegük, így pedig az árak emelésére kényszerülnek. Ez versenyhátrányt okoz számukra, főleg a vendéglátásból, turizmusból élőknek, mivel az így olcsóbbá váló útazási célpontok (pl. Dominika) a mexikói turizmus csökkenéséhez vezethetnek.

Egyéb gazdasági indokok a hatnapos munkahét mellett

  1. Általánosságban, amennyiben a munkavállalók többet dolgoznak, több lesz az elkölthető jövedelmük is (Görögországban a hatodik munkanapon nemcsak a szokásos napi bért kapják a dolgozók, hanem plusz juttatást is).
  2. Mindez a nagyobb fogyasztáson keresztül pörgetheti a gazdaságot is.
  3. Ha pedig a magasabb jövedelemből emelkednek a megtakarítások, akkor a lakosság védettebb, ellenállóbb lesz az esetleges gazdasági sokkokkal szemben.
  4. A magasabb jövedelmek, a nagyobb fogyasztás az állami bevételeket is növeli a több személyi jövedelemadón és forgalmi adókon keresztül.

A hatnapos munkahét ellen szóló érvek – miért jó a 4 vagy 5 munkanap egy héten?

A görög hatnapos munkavégzés lehetőségét megengedő rendelet ellen több szakszervezet is tiltakozott, akár embertelennek is minősítve azt. Talán a legfontosabb érv a hatnapos munkahét ellen a munka-magánélet egyensúlyának fenntartása, mely plusz munkanappal (kevesebb szabadidővel) jelentősen sérülhet, mely így visszaveti az egyéni jóléti szintet.

Számos kutatás bizonyítja, hogy a rövidebb munkahetek és a kiegyensúlyozottabb életmód hozzájárul a munkavállalók nagyobb elégedettségéhez, jobb egészségi állapotához és így végső soron nagyobb termelékenységéhez. A 4 napos munkahét bevezetésével kapcsolatban az elmúlt években folyamatosan zajlanak tesztidőszakok számos országban, ahol a legtöbb kísérleti projekt során a munkatermelékenység megmaradt a teszt előtti szinten, egyes esetekben emelkedett is. Az ún. Parkinson-törvény szerint ugyanis kevesebb idő alatt hatékonyabb a munkavégzés („minden munka elvégzéséhez pont annyi időre van szükség, amennyi rendelkezésre áll”).

Kép forrása: https://4dayweek.io/pros-and-cons

Több tényező is befolyásolja a munka hatékonyságát, a termelékenységét. A munkavállalók a több szabadnapon feltöltődhetnek, baráti-családi kapcsolatokat ápolhatnak, vagy épp hobbijuknak hódolhatnak, mely jobb közérzethez és munkahelyi elégedettséghez vezet. Ezek fontos motiváló tényezők a munkafeladatok hatékony elvégzéséhez.

Továbbá a munkavállalók munkahely iránti elkötelezettségének növekedése kevesebb toborzási költséggel jár együtt, illetve így kevesebb időt is kell új munkavállalók felvételére fordítani. Ez is javítja a vállalati hatékonyságot. Ezzel ellentétben a hatnapos munkahét magasabb fluktuációhoz (turnover) vezethet, hosszú távon pedig akár ösztönözheti az elvándorlást is.

Több munkanap esetén a munkavállalók stressz-szintje is emelkedhet. Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a belső feszültség folyamatosan magas szintje hosszabb távon szorongást, depressziót, frusztrációt vagy bármilyen más nem kívánt érzelmet válthat ki, amelyek számtalan további fizikai következménnyel járnak. Ilyen módon a jelentős nyomás és a bizonytalanság alááshatja a munkavállalók és a vállalkozások teljesítményét.

Ezenkívül a kiégést (burnout) érdemes figyelembe venni, mely a stressz-szint növekedésének is lehet a következménye. A jelenség következtében gyakori a munkavállalóknál az elköteleződés hiánya, amely a világgazdaság éves GDP-jét akár 9%-kal is visszavetheti. A kiégés kockázatának csökkentése is fontos tényező a termelékenység szempontjából, mivel ezzel csökkenthető a betegség miatti hiányzások száma.

Érdemes azt is látni, hogy a hatnapos munkahét lehetősége a nőket kifejezetten hátrányosan érintheti, növekedhet a nemek közti bérszakadék, mivel a nők nagyobb arányban és valószínűséggel dolgoznak rugalmas munkaidőben, részmunkaidőben, és akik a napi fizetett munka mellett a háztartási munka nagy részét is elvégzik. 2023-ban Görögországban mérték a legnagyobb különbséget az EU szintjén a nők és a férfiak foglalkoztatási rátája között, miszerint a férfiaké 20 százalékponttal volt nagyobb, mint a nőké.

Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/6-napos-munkahet-1h0n25omx87gl4p?live

Összefoglalás

Az elmúlt évek során egyre több fejlett gazdaságban zajlottak (és zajlanak a mai nap is) kísérletek a négynapos munkahéttel kapcsolatban. Ezért is lehetett meglepő, mikor Görögországban idén nyáron megadták a lehetőségét a hatnapos munkahétnek bizonyos munkakörök esetében, jelentős kompenzáció mellett.

Gazdasági szempontból szólnak érvek a heti munkaidő növelése mellett. Az idősödő társadalom miatt csökken a munkaerőbázis, mely több fejlett országot is érint. A munkaerőhiány és a szakemberek hiánya egyre nagyobb gondot jelent, Görögországban is. Továbbá, ha az emberek többet dolgoznak, több jövedelemre tesznek szert, mely fellendítheti a fogyasztást, illetve növelheti a lakosság megtakarítását, ezáltal a gazdasági sokkoknak való ellenálló-képességét. Mindezek pedig ösztönözhetik a gazdasági növekedést is. Ráadásul a több munkával, több fogyasztással az állami bevételek is emelkedhetnek. Görögországban továbbá fontos szempont volt a hatnapos munkahét lehetőségének megteremtésekor, hogy ezáltal kezeljék a korábban ki nem fizetett túlórák esetét, illetve visszaszorítsák a fekete foglalkoztatást.

Ugyanakkor káros munkaerőpiaci, gazdasági hatásai is vannak a heti több munkaórának. Felborul a munkavállalóknak a munka és magánélet közti egyensúlya: kihathat a több munkaóra a munkavállaló egészségi állapotára, több stressz éri őket. A kiégés valószínűsége is nagyobb. Mindez a munkavállaló munkahelyi teljesítményére is negatívan hat, csökkenhet a termelékenysége, kevésbé lesz motivált, elkötelezett és elégedett. A termelékenység csökkenése mellett több hiányzáshoz és nagyobb fluktuációhoz is vezethet.

Összességében több nemzetközi kutatás is bizonyítja, hogy a rövidebb munkahetek és a kiegyensúlyozottabb életmód hozzájárul a munkavállalók nagyobb elégedettségéhez, jobb egészségi állapotához és így végső soron nagyobb termelékenységéhez.

Senior elemző | Megjelent írások

Erdélyi Dóra makroökonómiai elemző. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott közgazdasági elemző mesterszakon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Magyar Kereskedelmi Banknál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja. 2022. szeptembere óta az Oeconomus senior elemzője.

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre