A 2024-es férfi kézilabda Európa-bajnokág rendezési jogáért 8 ország versengett, míg a 2024-es női kézilabda Eb-ért 7 ország szállt versenybe, többségük társult is másik államokkal a siker érdekében. E vetélkedés eredményeként a 2024. november 28-a és december 15-e között zajló női kézilabda Európa-bajnokságot az osztrák-magyar-svájci közös pályázat nyerte el. A nagy érdeklődés nem véletlen, európaiak milliói kísérik figyelemmel a nagyobb kézilabda tornákat. A kontinens országok többségében a kézilabda számít az egyik legnépszerűbb csapatsportnak. Magyarország kézilabdában mind a sporteredmények, mind a kiemelt nemzetközi tornák rendezése tekintetében Európa élvonalába tartozik. Az elmúlt évtized új lendületet adott a magyarországi nemzetközi tornáknak, a 2024-es év végéig megvalósult, illetve sorra kerülő 6 nemzetközi tornából 3-ra az elmúlt tíz évben került sor.
2022 sporttörténeti mérföldkövet jelentett hazánk szempontjából, mivel Magyarország először rendezett felnőtt férfi kézilabdatornát. Emellett két alkalommal volt házigazdája női világbajnokságnak (1982, 1995), továbbá 3 alkalommal adott otthont Európa-bajnokságnak (2004, 2014, 2024), az önálló és társrendezős eseményeket is ideszámítva. Legközelebb 2027-ben lesz önálló magyar rendezésű női kézilabda világbajnokság. A női szakág hazai népszerűségét mutatja, hogy a valaha volt legtöbb nézőt stadionba csábító női klubmérkőzést is Magyarországon játszották, a 2023-as a Ferencváros–Esbjerg női kézilabda Bajnokok Ligája-elődöntőjét több mint 20 ezer néző szurkolta végig a budapesti MVM-dómban. E létszámot a női szakágban csupán a párizsi olimpia francia-német válogatottak negyeddöntője múlta felül.
A kézilabda gazdasági ereje nem elhanyagolható
A Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) által szervezett események bevétele 2023-ban meghaladta a 30 millió eurós határt. Kevés összehasonlítható adat áll rendelkezésre, korábbi, 2010-es évek végi számok alapján a kézilabda szövetség a 13. legnagyobb bevétellel rendelkező szövetség volt. A legjobban fizetett kézilabdázók maguk is euró milliókat kereshetnek. A jugoszláv-szerb születésű francia válogatott játékos, Nikola Karabatić becslések szerint évi 1,8 millió eurós jövedelemmel rendelkezett 2023-ban csapatánál a PSG-nél (Paris Saint-Germain).
A kézilabda nemzetközi szinten jelentős sportág
A Nemzetközi Kézilabda Szövetség 210 tagországot tart számon, 28 ezer klubot, 128 ezer csapatot és 30 millió játékost számlál. A koronavírus-járvány előtti utolsó, 2019-es férfi kézilabda világbajnokság vonzotta az eddigi legnagyobb legnagyobb követőtábort a Nemzetközi Kézilabda Szövetség adatai alapján. 2 milliárdos összesített globális nézőszám jellemezte az eseményt, és a stadionokban a mérkőzésekre összesen 900 ezer belépést regisztráltak. A széleskörű nézettség 88 millió szponzori megjelenítést tett lehetővé, amely 2019-ben 222 millió eurós médiaértékkel rendelkezett. E kiemelt számokat a koronavírus-járvány – számtalan más sportághoz hasonlóan – visszavetette. Az elmúlt években a kézilabda is újra visszanyeri korábbi népszerűségét.
Az Európa-bajnokságok kiemelt eseményei a sportágnak
A férfi Európa-bajnokságok esetében kiemelt nézőszámot hozott a koronavírus-járvány előtti utolsó, 2020. januári torna, amely 1,1 milliárd nézőt ért el. Az Európai Kézilabda Szövetség a 2014-es női Európa-bajnokság kapcsán közölt összesített adatokat, amely alapján a verseny 723 millió nézőhöz jutott el. A férfi tornák magasabb nézőszáma nem minden esetben érvényesül. Így például a 2018-as női Európa-bajnokság döntője kapcsán a francia televízió kivételes nézettségi adatokról számolt be. Az orosz-francia finálét a legizgalmasabb pillanatokban 8,1 millióan nézték, miközben a teljes mérkőzést 5,4 millióan követték Franciaországban. Egy évvel korábban, 2017-ben a férfi IHF-világbajnokság döntőjét, amelyet Franciaország és Norvégia játszott, majdnem egy millióval kevesebben, összesen 4,3 millió francai szurkoló nézte a televíziós közvetítésen keresztül. Magyarország e tekintetben szintén kivételes helyzetben van, számos esetben a női válogatott mérkőzései magasabb, vagy hasonló nézettségre tartanak számot, mint a férfiak meccsei.
A következő infografika a kézilabda sportág résztvevőit és rajongóit nemzetközi szinten mutatja be:
Ábra: A kézilabda a számok tükrében: a sportágat játszó országok, klubok és csapatok száma, valamint a sportág közönségvonzó ereje. Készítette: Németh Viktória. Forrás: Nemzetközi Kézilabda Szövetség, Statista. Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/kezilabdanemzetkoziadatok-1hxj48mv59vrq2v?live
Németh Viktória makroökonómiai elemző és külpolitikai szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott nemzetközi tanulmányok szakon, majd a Pécsi Tudományegyetemen szerzett doktori fokozatot geopolitika szakirányon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, a Magyar Nemzeti Banknál és az MKB-nál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja.