Categories
OecoGlobus Oecogram

A legnagyobb sportligák bevételei gyorsabban emelkednek, mint a világ GDP növekedésének üteme

A sportuniverzum a világ egyik legnagyobb iparága, amely óriási bevételeket termel évről évre. A legnagyobb európai és amerikai bajnokságok kiemelt szereplői az ágazatnak. A legmagasabb bevételt generáló ligák között több olyan csapatsport is megtalálható, mint például az amerikai foci, vagy az európai labdarúgás top bajnokságai, de mellettük a forma-1 és az UFC is ebbe a kategóriába tartozik. A legnagyobb sportligák elsősorban az Egyesült Államokban, és nyugat-európai országokban találhatóak. Ugyanakkor érdemes a listát áttekinteni, mert egy-egy szereplő és bevételeinek nagyságrendje a rutinos sportrajongók számára is meglepetésekkel szolgálhat. Hosszabb távú perspektívából vizsgálva, a sport közönségvonzó erejét és ebből következően kimagasló bevételeit csupán rövid időre törte le a koronavírus-járvány, majd az ágazat újra a legdinamikusabban növekvő szektorok sorát erősítette a 2021-es évtől kezdődően. A hazai vonatkozásokat vizsgálva, a kizárólag az európai labdarúgó bajnokságokat rangsoroló Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) által közreadott, 2023-as kimutatásban az OTP Bank Liga a 18. helyen állt a bevételei alapján.

A legmagasabb bevételt generáló 14 sportbajnokság 3 kontinensen található, és ezen belül 8 országhoz, 2 nemzetközi szövetséghez és egy vállalathoz tartoznak a Sports Vales, brazíliai székhelyű sportkutató 2024-es kutatása alapján. Ezek az országok és további intézmények sorrendben a következők: az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Németország, Spanyolország, Olaszország, Franciaország, Brazília, valamint az UEFA (Európai Labdarúgó-szövetség) és FIA (Nemzetközi Automobil Szövetség), illetve az UFC (egy amerikai MMA-promóciós cég). Az Egyesült Államok az egyetlen olyan ország, amelynek több bajnoksága is szerepel a listán. Egészen pontosan 7 sportágat foglal magában: amerikai foci, baseball, kosárlabda, labdarúgás, jégkorong, autóverseny és kevert műfajú küzdősport.

A legértékesebb ligák sorrendben a következők:

1. ábra: A világ legértékesebb bajnokságai. Szerző: Németh Viktória. Forrás: sportsvalue.com. Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/sportligak_legnagyobb_bevetel-1hmr6g8wgzqzo2n?live

Az amerikai sportokban jelenik meg legerőteljesebben az üzleti szemlélet

Ha a 14 top liga mellett figyelembe vesszük a legnagyobb sporteseményei közül kettőt, az olimpiai játékokból (téli és nyári együttesen) és a FIFA világbajnokságból származó bevételeit (4 éves ciklusonként), akkor a világ legfontosabb versenyeinek értéke elérte a 97,6 milliárd dollárt. Az egy évre jutó bevételnek 61%-t az Egyesült Államok 5 legfontosabb ligája adta 2023-ban, sorrendben az NFL (amerikai foci bajnokság), az MBL (baseball), az NBA (kosárlabda), amelyek egyúttal a világ három legnagyobb bevétellel rendelkező ligái, majd az 5. az amerikai elsőosztályú jégkorong bajnokság, az NHL és a 12. az elsőosztályú labdarúgóbajnokság. Az Egyesült Államokban érvényesülő üzleti szemléletet mutatja többek között, az is, hogy az USA adott otthonta a legnyereségesebb olimpiáknak.

Hol van már a koronavírus-járvány?

A koronavírus-járvány időszakában a stadionok lelátói kongtak az ürességtől, és sokan emiatt már a különböző bajnokságok hosszas mélyrepülését vetítették előre. A mélypont azonban nem tartott sokáig, a járvány utáni korszak nagy nyertesei lettek a sportligák és sportversenyek. A Sport Values megvizsgálta a nemzetközi szinten legmagasabb bevételt generáló 14 top bajnokság gazdasági eredményeit, amelyek 2023-ban összesen 80,6 milliárd dollár bevételt generáltak. Az összesített bevételük a koronavírus-járványt megelőzően, 2019-ben 66,2 milliárd dollár volt. 2020-ban 24%-kal esett vissza a top bajnokságok jövedelme. Ezt követően, 2021-ben 26%-os bővüléssel már kismértékben meghaladták a járvány előtti teljesítményüket. Majd 2022-ben is kétszámjegyű növekedést produkáltak, 17%-kal, míg 2023-ban is 9%-kal emelkedtek bevételeik. Ha ezt a növekedési ütemet a világgazdasággal vetjük össze, akkor a nagy sportbajnokságok messze felülteljesítettek. A Világbank adatai alapján a globális GDP 4%-kal bővült 2021 és 2023 között, míg a magas jövedelmű országokban ez a szám 3,3% volt.

Bajnokságok versenye

A 2016 és 2023 közötti időszakot elemezve a ligák általában megtartották részesedésüket a globálisan generált összbevételből. Néhány bajnokság dinamikusabban bővült a többinél, és így az összbevételből való részesedése nőtt, mint például az NBA (kosárlabda), a forma-1 és az UFC. Mások növekedési potenciálja kisebb volt, vagy vesztettek vonzerőjükből, mint például az MLB (baseball) és a brazil Série A.

2. ábra: A világ legértékesebb bajnokságai. Szerző: Németh Viktória. Forrás: sportsvalue.com. Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/sportligak_legnagyobb_novekedes-1h9j6q7ydl5dv4g?live

Kitekintés

Más rangsorok ráirányítják a figyelmet, hogy az ázsiai kontinens és ligái is szerepelnek a legnagyobbak között, így például egyes elemzések az indiai baseball bajnokságot is a legnagyobbak ligák közé sorolják, ami mellett a japán első osztályú labdarúgás is kiemelkedő bevételeket produkál.

Az európai labdarúgás esetében az öt nagy foci bajnokság, az angol, a német, a spanyol, az olasz és a francia után a legnagyobb bevétellel rendelkező ligák az orosz, a holland, a portugál és a török. Az öt top liga mindegyiknél találhatunk magyar labdarúgót. Emellett a kilencedik legnagyobb bevételeket produkáló török liga hazai szempontból azért is lehet érdekes, mivel a 2024/25-ös szezontól kezdve a magyar válogatott labdarúgó, Sallai Roland a Bundesligából, a német első osztályból a Galatasarayba igazolt át.

A hazai vonatkozásokat vizsgálva, a kizárólag az európai labdarúgó bajnokságokat rangsoroló Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) által közreadott, 2023-as kimutatásban az OTP Bank Liga a 18. helyen állt a bevételei alapján.

Senior kutató | Megjelent írások

Németh Viktória makroökonómiai elemző és külpolitikai szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott nemzetközi tanulmányok szakon, majd a Pécsi Tudományegyetemen szerzett doktori fokozatot geopolitika szakirányon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, a Magyar Nemzeti Banknál és az MKB-nál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja.

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre