2024 az úszás éve is volt, és az i-re a pontot a 2024. december 10 és 15. között zajló budapesti rövidpályás világbajnokság teszi fel. Az úszás a legutóbbi, 2024-es nyári olimpiai játékok alkalmával is a legnagyobb nemzetközi érdeklődést kiváltó versenyek közé tartozott. Sok olyan úszó van hazai és nemzetközi szinten is, akik kimagasló népszerűségnek örvendenek. Az ESPN, amerikai sportmédia óriás felmérése alapján Michael Phelps, aki 2004 és 2016 között különféle úszószámokban összesen 23 olimpiai aranyérmet nyert, mind a mai napig a legnépszerűbb 21. századi sportoló. Honfitársa, Katie Ledecky 15-ik ugyanezen a listán. Az úszólegendák mégsem tartoznak a legnagyobb jövedelemmel rendelkező sportolói közé. A Forbes Magazin a világon a legjobban kereső sportolóit bemutató top 50-es listán nem szerepel egyetlen úszó sem, helyettük labdarúgó, golfjátékos, a baseball, a kosárlabda vagy az amerikai foci képviselői kerültek fel az aktuális 2023-as listára. Egy amerikai kutatás alapján az átlagos profi úszó kevesebb mint 1%-át keresi annak, amit egy profi kosárlabdázó vagy futballista keres. A következő bejegyzés azt vizsgálja, hogy az úszók milyen jövedelemre tehetnek szert? Mi akadályozza, hogy a sportág marketing értéke megközelítse a legnagyobb bevételű csapatsportokat?
Az úszás nemzetközi népszerűsége
Az előző, 2021-es tokiói olimpia olimpiára vonatkozó összesített adatok alapján 3 milliárdan követték az úszóeseményeket. Hasonló összevont adatok még nem állnak rendelkezésre a 2024-es olimpia kapcsán, de a digitális elérése alapján a sportág népszerűsége töretlen, és az internetes platformokon kereszteltül is egyre több rajongót szólít meg. Emellett az ötkarikás játékok közvetítésébe újonnan bekapcsolódó streaming szolgáltatók adatközlése alapján is az úszó események a legkeresettebbek közé tartoznak, a férfiak 100 méteres síkfutás, Novak Djokovic – Carlos Alcaraz teniszdöntője, az úszóverseny utolsó napját, illetve Vas Kata Blanka negyedik helyezését érő női országúti kerékpárversenyt látták a legtöbben streaming közvetítésen keresztül. A YouGov nemzetközi közvélemény kutató által 2021-ben a tokiói olimpia kapcsán közzétett adatok szerint a nyári ötkarikás játékokon szereplő sportágak közül az úszás a legnépszerűbb sport. A felmérés elsődlegesen a legnagyobb piacokra koncentrált, közülük az Egyesült Államokban (34%), az Egyesült Királyság (32%) és Németországban (30%) a szurkolók harmada követi az úszóeseményeket, míg Kínában (23%) minden negyedik sportrajongó. Az egyéni sportok közül a torna és az atlétika számítottak a legnézettebbnek, míg a kosárlabda, labdarúgás és a kézilabda voltak a top piacok kedvencei. Az erőviszonyok feltehetően 2024-ben sem változtak. Az Egyesült Államokban 2024-es párizsi olimpia alkalmával is a torna, az úszás és a kosárlabda nyerte a nézettségi versenyt.
A fent felsorolt országok mellett európai és nemzetközi szinten is hazánk az úszás egyik központja. E jelenségnek számos tényezője van. A magyar közönség érdeklődése és a kimagasló eredmények összhangban vannak. Magyarország a 4. helyen szerepel minden idők olimpiai érmeit összesítő rangsorban. Maga a Nemzetközi Úszószövetség is Svájcból Magyarországra tette át székhelyét az idei évben. A sportág hazai népszerűségét mutatja, hogy minden második magyar figyelemmel követi az úszók eredményeit. A 2024-es nyári olimpia alkalmával idehaza is a legnézettebb események között szerepelt az úszás, ilyen módon Milák Kristóf győzelme 100 méteres pillangóúszásban és az éremátadásban is a top 5-ben végzett.
Népszerűségük magas, mégsem kevés a kimagasló jövedelemmel rendelkező úszó
A fokozott népszerűség mellett nem csoda, ha egy-egy úszó sikereit is kiemelt figyelem övezi. Az ESPN, amerikai sportmédia óriás felmérése alapján Michael Phelps, 28-szoros olimpiai érmes, 23-szoros aranyérmes mind a mai napig a legnépszerűbb 21. századi sportoló. Katie Ledecky, 10-szeres olimpiai érmes, 7-szeres aranyérmes úszónő a 15. ugyanezen a listán. Ugyanakkor az úszók esetében jellemző, hogy népszerűségüket mégsem tudják olyan mértékben érvényesíteni bevételekben, mint más sportágak képviselői. A Forbes Magazin világon a legjobban kereső sportolóit bemutató top 50-es listán nem szerepel egyetlen úszó sem.
Csupán egy-egy úszólegenda volt képes arra, hogy a bevételei szempontjából is kitűnjön a többi sportoló közül. A legjobban fizetett úszók listáját is Michael Phelps vezeti, akit a szintén amerikai Mark Spitz követ. Utóbbi sportoló karrierjének csúcsa az volt, amikor a 1972-es müncheni olimpián 7 olimpiai aranyérmet nyert. A harmadik helyen a sportág legsikeresebb női sportolója, svéd Sarah Sjöström követ. A top tíz 6 amerikai úszója mellé egy svéd, egy brit, egy ausztrál és egy magyar sportoló, Hosszú Katinka fért be.
Egy amerikai kutatás alapján az átlagos profi úszó kevesebb, mint 1% -át keresi annak, amit egy profi kosárlabdázó vagy futballista keres.
Miből származik az úszósport támogatása?
Annak érdekében, hogy megértsük azt a jelenséget, hogy miért nem érnek el olyan kimagasló jövedelmet az úszók, mint például a top csapatsportok képviselői, érdemes megvizsgálni, milyen bevételekhez jutnak. A három legtipikusabb mód, ahogyan jövedelmet termelhet egy úszó: a versenyekért járó pénzdíjazás, az állami támogatás és a szponzorokkal kötött szerződések.
Pénzdíj
Az olimpiai érmet a sportoló országa honorálja, és ennek mértéke igen széles határok között ingadozik attól függően, mely nemzet sportolójáról van szó. Jellemzően térségünk, a kelet- és közép-európai régió, – közöttük Magyarország is, – valamint Ázsia egyes országai díjazzák bőkezűbben egy-egy sportoló teljesítményét, ahogyan erről korábban az Oeconomus oldalán is írtunk. Az Egyesült Államokban készült 2021-es elemzés alapján a nagy úszó nemzetek közül Ausztrália és Franciaország nyújt nagyobb mértékű támogatást, míg az Egyesült Államok és Németország ennél kisebb léptékűt. Ezzel szemben az Egyesült Királyság nem részesíti külön elismerésben a sportolót.
Számos különböző nemzetközi verseny létezik, amelyek lehetővé teszik az úszók számára, hogy pénzdíjakért versenyezzenek, beleértve a Nemzetközi Úszó Ligát, a FINA Világkupát és a FINA Világbajnokságot. A 2024-es dohai világbajnokság alkalmával az aranyérem 20 ezer, az ezüst 15 ezer, míg a bronzérem 10 ezer dollárt ért.
A 2024-es világkupasorozat pénzdíjai úgy oszlanak meg, hogy a versenyek végén kialakuló összesített rangsort állítanak össze a szezon valamennyi állomásának eredményei alapján. A teljes pénzdíjat mindkét nem legjobb nyolc sportolója kapta. Az összesítésben első helyen álló úszó 100 000 dollárt, míg a nyolcadik helyezett 10 000 dollárt kapott. Ezenkívül az úszók további 10 000 dolláros díjat nyernek el, ha megdöntenek egy világrekordot, illetve ha háromszor megnyerték ugyanazt a számot.
Állami támogatás
Az élsportolók gyakran részesülnek állami támogatásban, ami nem azonos az olimpiai érmek után járó kifizetésekkel. Az Egyesült Államokban közel 100 sportoló részesült állami jövedelemben, 2021-ben ez az összeg kb. 40 000 dollárra rúgott. Az Egyesült Államokban készült elemzés alapján az összeg kiemelkedő más országokkal összevetve. A világ számos nemzete havi néhány száz dolláros ösztöndíjat kínál élsportolóinak, hogy segítsen fizetni a medencében töltött időt, az edzőfelszerelést és az utazási díjakat, ami a legtöbbször nem elég minden költségük fedezésére.
Szponzorációk
A harmadik jövedelmi kategória a különféle vállalati szponzorációk és az egyes márkák reklámarcaként való megjelenés, mint például az úszódressz gyártókkal kötött megállapodások. Ugyanakkor a támogatások egyéni és sportágszinten is elmaradnak más sportoktól. Így például a 21. század leghíresebb és legértékesebb sportolója, Michael Phelps 2008-ban 1 millió dolláros bónuszt kapott régi fürdőruha szponzorától, amiért 8 aranyérmet nyert. Eközben azonos év legjobban fizetett sportolója Tiger Woods, golfozó volt, aki 100 millió dollár feletti összeget keresett. Az úszósport szponzorációs bevételei a 2022–23-as idényben 13 millió dollárt értek el, míg nemzetközi szinten a harmadik legnagyobb bevételű ligát rendező sportszövetség, az Egyesült Államok Kosárlabda Szövetsége 1,4 milliárd dollárt keresett szponzori támogatásokból. Felmerül a kérdés mi okozza ezt a jelentős különbséget?
A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) közlése alapján a válogatott úszók egyesületüktől, illetve a Gerevich-ösztöndíjból tehetnek szert rendszeres bevételre – bár akad klub, amelyik nem ad fizetést. A támogatás mértéke a felnőtt- és utánpótlás-világversenyeken elért eredményektől függ. Ez az összeg 2021-ben a koronavírus-járvány időszakában kiegészült az Úszó Szövetség egyedi támogatásával. A Gerevich-ösztöndíj mértéke 2024-ben 460 és 35 ezer forint között alakult 58 sportoló esetében.
Négyévente reflektorfény?
Az úszó sport egyik legnagyobb dilemmája a szponzorok szempontjából, hogy hiába mozgat meg széles körű közönséget, mégsem tud folyamatosan olyan nézőszámokat produkálni, mint például a labdarúgás vagy a legnépszerűbb amerikai sportok, amelyek minden héten tartogatnak izgalmakat a szurkolók számára. A csúcspontot négyévente a nyári olimpiai játékok jelentik.
A szponzorok számára jelentős kihívást jelent, hogy az úszók általában négyévente kerülnek reflektorfénybe, az olimpiák alkalmával, de más bizonytalanságok is adódnak. A kihívás abban rejlik, hogy kiszámíthatatlan, ki lesz a következő szupersztár. Minden olimpiával új sportolók jelennek meg, akiket akár milliók kezdenek követni. Kérdés, hogy ez a népszerűség mennyire lesz tartós. Fontos az is, hogy egy-egy ország vagy kisebb népesség rajongóit szólítja meg az úszó. Az Egyesült Államok önmagában egy több mint 300 millió fős piacot jelent, így nem véletlen, hogy az eddigi 10 legjobban kereső úszó közül 6 amerikai volt. Más nemzetek képviselőinek kiemelkedőt kell nyújtania a nemzetközi figyelem elnyerésére.
Összességében az úszás rendkívüli érdeklődést vált ki, de a sportág specifikus jellemzői miatt (versenyek szerkezete, a kiemelt események közötti hosszú idő, a versenyek általa kiváltott izgalomszint és sportolók jövőbeli teljesítményének előreláthatatlansága miatt), nehezen tud olyan szponzorokat megszólítani, akik hasonló összegekkel támogatják az úszókat, mint több más sport képviselőit. Ilyen módon az államnak és a nemzetközi, valamint a nemzeti szövetségnek fontos szerepe van a sportolók támogatásában.
Németh Viktória makroökonómiai elemző és külpolitikai szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott nemzetközi tanulmányok szakon, majd a Pécsi Tudományegyetemen szerzett doktori fokozatot geopolitika szakirányon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, a Magyar Nemzeti Banknál és az MKB-nál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja.