Categories
OecoBright

Az olimpia népszerűsíti a testmozgást, a kiépült sportinfrastruktúra tartósítja azt

A 2024-es párizsi ötkarikás játékok talán minden idők legellentmondásosabb olimpiáját hozták el. Ugyanakkor a nagy nemzetközi sportesemények kedvező hatásai közül érvényesülhet az a tendencia, miszerint a világversenyek jelentős hatást gyakorolnak a szabadidős és utánpótlássportban való részvételre, nemcsak a rendező országban, hanem annak határain túl is. A világ legjobban várt és legnézettebb mega-sporteseményei képesek inspirálni és bevonni a mozgásba minden korosztályt. A 2024-es párizsi olimpiai játékoknak is kiemelt célja volt a franciák szabadidős sportolásra ösztönzése. Ennek részeként népszerűsítették a magyarországi iskolákhoz hasonló, mindennapos testnevelést a francia általános iskolákban. Fontos az is, hogy más világversenyek is alkalmasak a szabadidős és utánpótlássport népszerűsítésére. Így például a Magyarországon megrendezett atlétikai világbajnokság kísérő eseménye is képes volt 150 ezer főt mozgásra inspirálni. A világversenyek hobbi és utánpótlássportra gyakorolt lelkesítő hatásának egyik kulcsa a sport hozzáférhetősége, a mozgást népszerűsítő kampányok és az új sportlétesítmények rendelkezésre állása. A kérdéskörrel az Oeconomus kerekasztalbeszélgetés keretében is foglalkozott az MCC Feszten.

Egy 2023-as brit kutatás alapján nagy sportesemények, mint például a világbajnokság, befolyásolhatják a sportban való részvételt azáltal, hogy izgalmat és érdeklődést váltanak ki egyes sportágak iránt. Amikor egy ország otthont ad egy világversenynek növekszik a sportág népszerűsége a házigazdánál, a lakosság nagyobb valószínűséggel nézi, vagy akár maga is kipróbálja a sportot.

A sportolási kedv különösen azokban a sportágakban emelkedik, amelyekben a saját ország a legjobb eredményeket érte el a világversenyeken, de különösen az olimpián. Így alakulhatnak ki tradicionálisan erős sportágak az egyes nemzetek esetében, ahogyan többek között a magyar kajak-kenu, vívás, úszás és több csapatsport esetében is történik. A brit vizsgálathoz hasonlóan egy ausztrál kutatás is alátámasztja, hogy számos tényező befolyásolhatja a részvételt, beleértve a ráfordítások összegét, az edzők, felszerelések és létesítmények rendelkezésre állását.

Mi segítheti a tartós eredményeket?

A 2023-as brit kitatás alapján az egyik módja annak, hogy a nagyobb sportesemények befolyásolhatják a sportban való részvételt az, hogy megvalósuljon új sportlétesítmények, valamint az infrastruktúra építése és fejlesztése.

Az olyan nagy sportesemények, mint az olimpia vagy a világbajnokságok, számos pozitív hatást gyakorolhatnak a szabadidős sportra, valamint a helyi és közösségi sportlétesítmények fejlődésére. Ennek egyik vetülete, hogy a nemzetközi sportesemények kapcsán elkészült új sportlétesítményeket – több esetben, – a helyi közösségek használhatják az esemény befejezése után, ilyen például a sheffieldi Olympic Legacy Stadion. Ez új lehetőségeket kínálhat az emberek számára, hogy sportoljanak és aktívak maradjanak, különösen olyan területeken, ahol korábban nem volt hozzáférésük ilyen létesítményekhez.

Egy másik módja annak, hogy a nagyobb sportesemények előnyösek legyenek az alulról szerveződő sportban való részvétel szempontjából, az, ha izgalmat és érdeklődést keltenek a sport iránt, és megnövekedett médiavisszhangot váltanak ki, ami különösen a fiatalok körében fontos. Ez több embert, különösen a fiatalokat ösztönözhet arra, hogy sportoljanak és új tevékenységeket próbáljanak ki. A népszerűsítésnek ez a módja különösen olyan országokban lehet fontos, ahol a sport a múltban esetleg nem volt olyan elterjedt vagy elérhető.

Érdemes látni azt is, hogy a 2008-ban, 2012-ben és 2016-ban elvégzett angliai felmérés eredménye alapján az olimpia előtt növekedett meg a sportban való részvétel, nem pedig utána. Ennek oka lehet a médiavisszhang, az iskolai szerepvállalás, valamint a rendezvényt kísérő mozgást népszerűsítő kísérőprogramok, a nemzeti sporttestületek és klubok által szervezett programok. Az olimpiát követő feladat az volt, hogy fenntartsák az érdeklődést a mozgás iránt.

Kulcsfontosságú, hogy az országok, illetve maguk a sportklubok hozzáférhetővé tegyék sportágakat. Az idézett ausztrál kutatás megállapítja, hogy az ingyenes próbanapok kockázatmentes módot kínálnak új sportok kipróbálására. A helyi olimpikonok sportág népszerűsítő tevékenysége szintén nagyon motiválóak lehet. Ennek példája lehet Magyarországon a Nagy Sportágválasztó félévente megrendezett eseményei.

A jó példa ragadós

Számos példa van arra, hogy a világversenyek kapcsán emelkedik az utánpótlás és a szabadidősportban való részvétel, amelyekben a fentiekben felsorolt tényezők (a világversenyek megszervezése, a mozgást népszerűsítő kampányok, rendelkezésre álló infrastruktúra vagy a médiavisszhang és a nagy nyilvánosság) szerepe is körvonalazódik:

  • Ausztrál tapasztalatok alapján az Ausztrália által rendezett 2003-as rögbi világbajnokságnak köszönhetően, a junior regisztrációk száma 20%-kal nőtt. Majd a 2023-as ausztrál és új-zélandi közös rendezésű női labdarúgó világbajnokság után jelentősen emelkedett a rendezőországban a női sportolók regisztrációjának száma.
  • A labdarúgó-Európa-bajnokságok kapcsán az európai labdarúgó szövetség, azaz az UEFA célja, hogy a bevételek minél nagyobb hányadát a játék fejlesztésére és az utánpótlásnevelésre fordítsa. A torna bevételének mintegy kétharmadát visszaforgatják Európa 55 nemzeti szövetségébe, olyan projekteket finanszírozva, amelyek pályákat és stadionokat építenek, edzőket, játékvezetőket és adminisztrátorokat képeznek, valamint oktatási és fejlesztési stratégiákat dolgoznak ki annak érdekében, hogy a játék minősége és vonzereje továbbra is növekedjen. A „Labdarúgás az iskolákban” program eközben több mint 44 000 iskolában 2,4 millió gyermeket ért el, és 100 000 tanár kapott képzést a futballedzések megtartására.
  • A 2012-es olimpiai játékok öröksége az Egyesült Királyságban, hogy a londoni olimpiai parkot továbbra is több, mint 1 millió ember látogatja. E létesítmények a szabadidős sportban való részvétel elősegítése mellett a jelentős sportesemények a helyi és közösségi sportlétesítmények fejlesztésének támogatását is elősegíthetik. Hasonló példa a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra elkészült Nemzeti Atlétikai Központ körül kialakított szabadidőpark.
  • Emellett a londoni ötkarikás játékok kísérőprogramjai is hosszútávon fejtették ki hatásukat. A 2012-es olimpia esetében több kutatás foglakozott annak szabadidős sportra gyakorolt hatásaival, amelyek eredménye alapján növekedett a rendszeresen testmozgást végzők aránya. A londoni nyári játékokat követően meghosszabbították a kísérőprogramokat, azok jótékony hatása miatt, aminek keretében több létesítményfejlesztés, mozgást népszerűsítő program és ösztöndíj került bevezetésre. Így 2012 és 2015 között Londonban 106 közösségi létesítményt korszerűsítettek, és 400 000 polgár mozgott a Sport Legacy programon keresztül. 2013 márciusában az Egyesült Királyság kormánya bejelentette, hogy további finanszírozást biztosít az angliai általános iskolák számára, kezdetben két évre, de később 2021-ig meghosszabbítja.
  • A 2024-es párizsi olimpia esetében összefogott a francia Nemzeti Oktatási Minisztérium és egészségügyi szakértők, hogy minden nap 30 perc testmozgást vezessenek be az iskolában, amelyhez 36 250 francia általános iskola csatlakozott. A program hasonló a magyarországi mindennapos testnevelésórákhoz. A párizsi játékok további kísérőrendezvényei mintegy 3 millió fiatal szólítottak meg. Az iskolákon kívül a Bouger Plus program több mint 600 000 felnőttnek nyújtott segítséget abban, hogy a mozgás az élete része legyen.
  • Már majdnem egy évtizeddel a 2032-es brisbane-i olimpia előtt körvonalazódik, hogy az ausztráliai nyári játékok fontos eleme lehet a szabadidős sport népszerűsítése.
  • A magyarországi rendezésű 2023-as atlétikai világbajnokság sem lógott ki a sorból a mozgás népszerűsítése terén. A társadalmi szempontok is előtérbe kerültek a 2023-as világbajnokság alkalmával. A szervezése és lebonyolítása során kiemelt figyelmet kapnak a fenntarthatósági szempontok és a társadalmi felelősségvállalás. A világbajnokság fenntarthatósági programjának alapvető célkitűzése volt a magyar emberek mozgásra és egészségesebb életmódra való ösztönzése. Összességében 150 ezren csatlakoztak a Hétköznapi Hősök programhoz.

A magyar lakosság elégedett a rendelkezésre álló sportlétesítményekkel

Ahogyan az Oeconomus oldalán a magyarok sportolási szokásairól szóló elemzésünkben beszámoltunk, az Ipsos 2021-es felmérése alapján nemzetközi szinten átlagosan 13% válaszolta, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő sportlétesítmény, ahol mozoghatna. Magyarországon a sportlétesítményekkel való elégedettség nemzetközi összehasonlításban magasnak tekinthető – mindössze a válaszadók 8%-a fejezte ki hiányérzetét.

Konklúzió

Összességében a nagy sportesemények hatása a szabadidős sportban való részvételre, valamint a helyi és közösségi sportlétesítmények fejlesztésére jelentős lehet. A hatás nem minden esetben érvényesül. Ugyanakkor egyre több olyan mega-sporteseményre kerül sor, amelyek esetében a szervezők hangsúlyt helyeznek a mozgás népszerűsítésére. Mindazonáltal az is fontos, hogy a hatások minél hosszabb távon érvényesüljenek, vagyis a nagy nemzetközi sportversenyek ne csupán rövidtávú felhajtó erőt jelentsenek az utánpótlás és a hobbi sportot űzők számára. Az új létesítmények rendelkezésre állása és a sportesemények fokozott médiavisszhangja, valamint a célzott kampányok és kísérőprogramok megemelkedett részvételt eredményez a szabadidő és utánpótlássportban.

Senior kutató | Megjelent írások

Németh Viktória makroökonómiai elemző és külpolitikai szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott nemzetközi tanulmányok szakon, majd a Pécsi Tudományegyetemen szerzett doktori fokozatot geopolitika szakirányon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, a Magyar Nemzeti Banknál és az MKB-nál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja.

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre