Categories
Rendezvények

Elstartolt az Oeconomus Gazdasági Klub: fókuszban USA és Magyarország viszonya Trump alatt

Oeconomus Gazdasági Klub néven új, nemzetközi rendezvénysorozatot indított útjára az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány az amerikai Tholos Alapítvánnyal és az Americans for Tax Reformmal (ATR) közösen 2025. február 13-án. Az Oeconomus új kezdeményezésének elsődleges célja, hogy informális fórumot biztosítson a vállalkozások, agytrösztök, kutatóintézetek, politikai döntéshozók és más, hasonló küldetéssel és törekvésekkel rendelkező gazdasági szereplők rendszeres eszmecseréjének és kapcsolataik bővítésének.

Az első Oeconomus Gazdasági Klub kiemelt vendége Christopher Butler, a Tholos Alapítvány és az ATR ügyvezető igazgatója volt, a kötetlen beszélgetés fókuszában pedig az amerikai-magyar kétoldalú kapcsolatok újjáépítése állt az új Trump-kormányzat alatt.

Péter Törcsi, Christopher Butler, Anton Bendarzsevszkij and Szabolcs Pásztor

Egyöntetűen a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény hiányát (amelyet a Biden-kormány 2022-ben felmondott) nevezték meg a résztvevők a magyar-amerikai üzleti kapcsolatok erősítésének legfőbb akadályaként. Széleskörű egyetértés volt abban is, hogy az új amerikai adminisztráció és a magyar kormány politikai összhangjának köszönhetően óriási lehetőségek rejlenek az amerikai-magyar üzleti együttműködésben. A két ország kapcsolata immár pragmatikus és nem ideológiai alapokon nyugszik, Magyarország pedig versenyképes üzleti környezetével izgalmas lehetőségeket kínál az amerikai befektetők számára.

Fordulatra számítanak az ukrajnai háború kapcsán is az üzleti világ képviselői Donald Trump Fehér Házba való visszatérésével: az eddigieknél valószínűbbnek tűnik a háború közeljövőben történő befejezése. A résztvevők között megoszlottak a vélemények arról, hogy vajon logisztikai csomóponttá válhat-e Magyarország Ukrajna háború utáni újjáépítésében, vagy más országok, például Lengyelország jobban megfelelnének-e erre a szerepre. Magyarország mellett szólhat, hogy földrajzi helyzetén túl az amerikai vállalatok kihasználhatnák az ország kiváló politikai és gazdasági kapcsolatait a Nyugat-Balkánnal, valamint Közép-Ázsiával is.

Magyarország jelenleg jobb politikai kapcsolatokkal rendelkezik az Egyesült Államokkal, mint az Európai Unió többi állama, és Magyarország lehet a kapu egy új Európa felé – ebben valamennyi résztvevő egyetértett. Hazánk az elmúlt 15 évben a konzervatív politika „laboratóriumaként” is szolgált, és többek között családpolitikája, valamint humanitárius segélyszervezete, a Hungary Helps modellként szolgálhat az új amerikai kormányzat számára.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány évek óta együttműködik az 1985-ben alapított Americans for Tax Reformmal (ATR). Az ATR az alacsonyabb, egyszerűbb és átláthatóbb adók rendszerét támogatja, és azon az állásponton van, hogy a kormányok adóztatási jogkörét korlátozni kell. A Tholos Alapítvány, amelyet szintén 1985-ben alapítottak, egy nonprofit oktatási szervezet, amely a gazdasági szabadság elveit hirdeti világszerte. Az alapítvány szilárdan hisz abban, hogy a szabadpiac, a korlátozott kormányzati jelenlét, a biztosított tulajdonjogok és az egyéni vállalkozás szelleme jelenti a legígéretesebb utat a globális jólét és az egyéni szabadság felé.

Megjelent írások

Iratkozzon fel hírlevelünkre