Categories
OecoGlobus

Elon Musk célja az amerikai állam méretének csökkentése

Donald Trump a tavalyi elnökválasztási kampány során bejelentette a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium létrehozását. Az Elon Musk által vezetett szervezet célja az Egyesült Államok szövetségi kormányzati hatékonyságának fokozása és a kiadások csökkentése. Hogy erre miért van szükség, azt nagyon jól mutatja, hogy az elmúlt években a szövetségi kormányzat kiadásainak közel 30 százalékát hitelből fedezték. Ezek nem újszerű kezdeményezések, Ronald Reagan elnöksége alatt hasonló tanácsadó testület szolgálta az elnököt. Cikkünkben végigvesszük az eddig nyilvánosságra került célkitűzéseket és azok megvalósulási esélyeit.

A Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (Department of Government Efficiency, DOGE) nevével ellentétben nem egy tényleges kormányzati egység, hiszen ennek a létrehozása a Szenátus jóváhagyásához kötött. Erre azonban a szervezet eddig kiszivárgott tervei alapján még a republikánus többség mellett is kicsi az esély. Emellett hivatalos kormányzati pozíciót Elon Musk a saját vállalkozásaiban betöltött vezető pozíciók miatti összeférhetetlenség következtében sem tudna vállalni. Az üzletembert így is sokan kritizálják a politikai befolyása és a tetemes állami megrendelései miatt. A Musk tulajdonában álló SpaceX eddig 19 milliárd dollárnyi állami megrendelést nyert el, bár tevékenységi szegmensében szinte monopol helyzetben van.

Az üzletember által létrehozott DOGE csupán egy tanácsadó testület, amelynek egyetlen célja, hogy 2026. július 4-re, a Függetlenségi Nyilatkozat aláírásának 250. évfordulójára egy javaslatcsomagot készítsenek elő az állam méretének a csökkentéséről. A tanácsaikat a közvetlenül az elnök alá tartozó Költségvetési Hivatalnak fogják benyújtani. Donald Trump a DOGE tevékenységét a 21. századi Manhattan-projektnek nevezte. Hasonló kezdeményezést indított Ronald Reagan elnök is 1982-ben. A Grace Bizottság feladata szintén az állam méretének a csökkentése és a kormányzat hatékonyságának növelése volt. A szervezet két év alatt 2500 javaslatot fogalmazott meg az elnök és a Kongresszus számára, de többségük sosem valósult meg. A DOGE program korábbi társvezetője Vivek Ramaswamy volt, szintén dollármilliárdos vagyonnal rendelkező gyógyszeripari vállalkozó is. Az üzletember végül a Muskkal való nézetkülönbség miatt kiszállt a projektből, és várhatóan a 2026-os ohiói kormányzóválasztáson fog elindulni Trump kérésére.

A szövetségi költségvetést közel harmadával vágnák vissza

A 2023 szeptemberétől 2024 ugyanezen hónapjáig tartó pénzügyi évben az Egyesült Államok szövetségi kormányzatának mérlegfőösszege 6,16 ezer milliárd dollár volt, míg az adókból és vámokból származó bevételek 4,47 ezer milliárd dollárt jelentettek. Így összességében a szövetségi kormányzat kiadásainak közel 30 százalékát hitelből fedezték. A társadalombiztosítási kiadásokat követően a legnagyobb költségvetési tételt az adósságszolgálati kiadások jelentették, amelyek elérték az 1125 milliárd dollárt, azaz az adóbevételek közel negyedét. Donald Trump ugyan a hitelfelvételt nem ellenzi, a FED hatáskörébe tartozó kamatkörnyezetet azonban mérsékelni akarja.

Az ábra itt hivatkozható: https://public.flourish.studio/visualisation/21408406/

Musk az eddig nyilvánosságot látott tervei szerint mintegy kétezer milliárd dollárral (közel harmadával) akarja csökkenteni az éves szövetségi költségvetés kiadásait. A kiadáscsökkentési terv egyik legfőbb eleme a más országoknak nyújtott támogatások megvágása lesz. A DOGE X-oldalán közzétett beszámolók olyan segélyeket sorolnak fel, mint például a határvédelmi támogatás Paraguay számára, iraki gyermekeknek szóló mesesorozat készítésének finanszírozása, illetve a dél-amerikai madárvédő egyesületek tagjai között a nemi és etnikai diverzitás fokozásához való pénzbeli hozzájárulás. Azonban mivel ezen tételek mindegyike pár tíz millió dollár, humanitárius segítségnyújtásra pedig 2023-ban csupán 9,5 milliárd dollárt költöttek, a 2000 milliárd dolláros kiadáscsökkentés megvalósulása kérdéses. Egy interjúban Elon Musk azt ígérte, hogy az egészségbiztosítási kiadásokat nem fogják csökkenteni, azonban az élelmiszer-támogatásokat igen, amelyekben mintegy 40 millió amerikai részesül. A közel 60-110 milliárd dolláros programban az amerikai háztartások 9 százaléka, illetve hatból egy gyermek érintett.

Az ábra itt hivatkozható: https://public.flourish.studio/visualisation/21409103/

A DOGE kiadáscsökkentési tervének megvalósulása azonban kérdéses. Bár az Egyesült Államokban az elnök igen nagy hatáskörrel rendelkezik, a költségvetés elfogadása a Kongresszus feladata. Több kormányzati program, mint például a Medicare, a veteránok ellátásának programja vagy a társadalombiztosítás kiadási szintje törvényileg korlátozott, azokat mérsékelni nem lehet. Ahogyan az alábbi ábrán is látszik, a védett költségvetési tételek aránya fokozatosan nő, a tavalyi évben részarányuk 73 százalékra emelkedett.

Az ábra itt hivatkozható: https://public.flourish.studio/visualisation/21409263/

Mivel a terv 2026-ra készül el, ha a két év múlva esedékes félidős képviselőházi választáson nem sikerül ismét megszerezni a republikánusoknak a többséget, a megvalósulás kétséges. A védett költségvetési tételek miatt a kétezer milliárd dolláros kiadáscsökkentés a diszkrecionális – szabad felhasználású – tételek kárára történhet meg, mint például a védelmi kiadások, ipartámogatások, infrastrukturális beruházások. A kamatkiadásokat leszámítva azonban a szabad felhasználású források összege csupán 1,7 ezer milliárd dollár volt az előző pénzügyi évben. A republikánus elnöktől szokatlan lépés lenne a védelmi kiadások visszavágása, így a fennmaradó 800 milliárd dollár kárára kellene megvalósítani a 2000 milliárd dolláros kiadáscsökkentést, ami lehetetlen vállalkozás. A diszkrecionális kiadások növekedési ütemét – 1990 óta többnyire betartva – 2 százalékban maximalizálták. A társadalombiztosítási kiadásokat azonban úgy is lehet csökkenteni, hogy Musk tervével összhangban a jogosultsági korhatárt 65 évről 67 évre emelik, bizonyos esetekben pedig 70 évre. A sávos emeléssel egy évtized alatt ezer milliárd dollárt tudna megspórolni az Egyesült Államok.

Minden egyes új előírás tíz szabály eltörlése mellett

A kiadáscsökkentés mellett a szabályozások racionalizálását is el akarják érni. Szemléletes példaként kiemelik, hogy az adótörvény terjedelme két évtized alatt több mint a triplájára nőtt. A dereguláció ütemét is meghatározták, minden egyes elfogadott új előírás mellett tíz darabot el kell törölni. Ez jelentős előrelépés a Trump első ciklusában betartott két szabályozástörléshez képest. A szabályozások egyszerűsítése a kriptoeszközöket is érinteni fogja, Trump az Egyesült Államokat a kriptovaluták fellegvárává akarja tenni. Az újraválasztott elnököt széles körben kritizálják ezért, ugyanis fő támogatójának, Elon Musknak (300 millió dollárt adományozott a republikánus politikus választási kampányára) és idősebb fiainak érdekeltségeik vannak a szektorban, illetve a kriptovaluták veszélyeztetik a dollár globális szerepét.

Elbocsátási hullám a közszférában

2023-ban 3 millió embert foglalkoztatott az USA szövetségi kormányzata, ezen belül pedig mintegy 2,3 millió főt teljes munkaidőben. Ez 1,4, illetve 1,9 százaléka a teljes, 161 millió fős foglalkoztatott állománynak. A két évvel ezelőtti adat kiemelkedő, 7 százalékos éves alapú növekedést jelent, köszönhetően elsősorban a koronavírus-járvány miatt megnövekedett egészségügyi és a népszámlálás miatt ideiglenesen felvett alkalmazottaknak. A két millió főt is meghaladó szövetségi foglalkoztatott a teljes lakosság 0,6 százaléka, amely bár az elmúlt másfél évtized legmagasabb aránya, még így is jelentősen elmarad a második világháború alatti 2,1 százaléktól (3 millió fő).

Az ábra itt hivatkozható: https://public.flourish.studio/visualisation/21035077/

A szövetségi alkalmazottaknak két kategóriába sorolják:

  1. a civil munkavállalók csoportjába
  2. és a hivatásos tisztségviselők körébe.

A tisztségviselők körébe a magas állami beosztást betöltők és a hivatásos katonák tartoznak, míg a fennmaradó munkavállalók, a civil foglalkoztatottak az alábbi kormányzati alegységekben oszlanak szét. A katonák és a hivatalnokok közötti különbségtétel célja az eltérő jogi státus, eltérő kötelezettségek vonatkoznak rájuk, például katonák fizetés nélküli munkavégzésre is kötelezhetőek, illetve a politikai szerepvállalásuk is korlátozott.

Az ábra itt hivatkozható: https://public.flourish.studio/visualisation/21217460/

A szövetségi alkalmazottaknak közel 35 százaléka a fővárosban, illetve annak marylandi és virginiai agglomerációjában él és dolgozik. Washington DC-ben a foglalkoztatottak 43 százaléka dolgozik a kormányzatnak. Ezt követően Kalifornia és Pennsylvania államban jelentős még a szövetségi alkalmazottak száma, köszönhetően annak, hogy számos kormányzati ügynökség telephelye ezen államokban található. Ezt a centralizációt több republikánus politikus kritizálta, hiszen így a döntéshozói és döntés-előkészítő álláshelyeket a túlnyomórészt demokrata-szimpatizáns államok lakosságával töltik fel, kiszorítva ezzel a republikánus szavazókat az állami ügyvitelből. Ennek érdekében a hivatalok egy részét az ország területén szétszórni tervezik, illetve azok számát is mintegy háromnegyedével csökkenteni akarják. Jelenleg 428 kormányzati ügynökség működik, amit Elon Musk javaslata szerint 99 darabra csökkentenének. Az üzletember a hivatalok karcsúsítása és szétszórása mellett a szövetségi alkalmazottak számát is jelentősen visszavágná. Emellett nagyobb hatáskört is ki akarnak harcolni az elnök számára a szövetségi alkalmazottak személyét illetően. Trump első elnökségének végén elkészített Schedule F szabályozás értelmében az elnök közvetlenül bocsáthatta volna el a kormányzati munkavállalókat, azonban ezt Joe Biden első intézkedései között visszavonta. A következő négy évben várhatóan ezt az eszközt is vissza fogják állítani.

A szövetségi alkalmazottakon túl a Statista adatbázisa szerint a tagállami és önkormányzati szinten foglalkoztatnak további 19,6 millió főt, így az állami munkavállalók száma megközelíti a 23 millió főt, ezzel a többi nemzetgazdasági ágazattal összehasonlítva az állam a legnagyobb munkaadó. Az alsóbb szintű államapparátusi szinten foglalkoztatottak számára az elnöknek nincsen befolyása, így a DOGE program keretében megvalósulható elbocsátási hullám őket nem érintené.

Hadiipari reform a hatékonyságnövelés érdekében

Elon Musk az amerikai hadiipar átalakításához is javaslatokat fog tenni. Az Egyesül Államok hadseregét kiszolgáló ipari komplexum rendkívül drágán termel, és sok esetben nem a hatékonyság, hanem a politikai érdekek mentén hoznak meg döntéseket. A Védelmi Minisztérium tavaly egyhuzamban kilencedik alkalommal nem felelt meg az elszámolási kötelezettségeinek. Elon Musk ellenzi a 11 darab repülőgép-hordozó hajó fenntartását, hiszen véleménye szerint az ezek által ellátott feladatok többsége akár egy interkontinentális ballisztikus rakétával is kiváltható. Az Egyesült Államok Kongresszusa azért ragaszkodik a hidegháború megnyerését követően is az ekkora méretű anyahajóflotta fenntartásához, mert az alsóházi képviselők az óriási hadipari beruházásokkal tudnak a választókerületeikbe munkahelyteremtő beruházásokat szerezni, amely jelentősen javítja az újraválasztási esélyeiket. Musk emellett elavultnak tart minden harcászati eszközt, amely nem távvezérelt technológián alapul.

Junior kutató |  Megjelent írások

A Budapesti Corvinus Egyetem gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés szakán végzett közgazdász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem joghallgatója.

Iratkozzon fel hírlevelünkre