Categories
OecoGlobus

A lovassport erősítése a gazdasági fejlődés legjobb indikátora lehet

Szilvásvárad amellett, hogy az Állami Ménesgazdaság otthona, 2024-ben a hazai és a nemzetközi lovasélet kiemelt helyszíne lett. 2023 után 2024-ben ismét Szilvásváradon rendezik meg a Nemzeti Vágtát, amely a magyar hagyományokra épülő kulturális, turisztikai, gasztronómiai, történelmi és településfesztivál is egyben. 2024. szeptember 4-8 között Szilvásvárad adott otthont a Négyesfogathajtó Világbajnokságnak (vb). Több, mint 200 ló és 43 fogat vett részt az eseményen. Magyarországi rendezésű viadal 20 évvel a kecskeméti és 40 évvel szilvásváradi vb után kerül ismét a lovasvilág figyelmének középpontjába. Felmerülhet a kérdés, vajon milyen előnye lehet egy ország számára a lovas ágazat erősítésének. A lovas sportok jellemzően azokban az országokban fejlett, amelyek gazdasága hagyományosan jól teljesít, így például az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, vagy Németország tartoznak lovas szempontból a világ élvonalába. Emellett számos esetben a feltörekvő gazdaságok is nagy figyelmet fordítanak a szektor felpezsdítsére, többek között az Öböl-menti országok vagy Kína. A hazai lovas ágazatra az elmúlt több mint 100 év viharai rányomták bélyegüket. Ugyanakkor az utóbbi évtizedben külön stratégia és az ehhez kapcsolódó programok irányultak a szektor fejlesztésére. A hazai szereplők törekvését mutatja, hogy 2024-ben 28 év után volt magyar indulója a párizsi olimpia lovas programjának.

A Nielsen a Nemzetközi Lovasszövetség (FEI, Fédération Equestre Internationale) megbízásából készített 2024-es becslése alapján a globális lovas ágazat nagysága elérheti a 281–301 milliárd dollárt, amely összeg megegyezik az EBA (Equine Business Association, Lógazdasági Egyesület) adataival. A két szervezet kontinensekre vonatkozó becslése azonban nagyobb eltérést mutat. A Nielsen szerint az észak-amerikai lovas gazdaság rendelkezik messze a legnagyobb hatásokkal, míg az EBA szerint az európai kismértékben meghaladja az észak-amerikait. Összességében a két nagyrégió a világ lovas ágazatának 78–85%-ért felel. A Nielsen adatai alapján a dél-amerikai szektor mérete meghaladhatja Ázsiát és Ausztráliát. Ugyanakkor az EBA felhívja rá a figyelmet, hogy Ausztrália fontos központja a világ lovas gazdaságának. Kína ezen a téren is feltörekvő ázsiai pólust jelent, azonban az ágazat jelenleg még nagyobb lemaradásban van a nyugati országokhoz viszonyítva.

A világ lóállományát összesen 60 millió lóra becsülik. Ebből majdnem minden ötödik ló az Egyesült Államokban van, 10 milliót is meghaladó állománnyal, miközben a legfontosabb európai központban, az Egyesült Királyságban nagyságrendileg 400 ezer négylábú volt 2021-es adatok alapján. A lovasok száma világszerte meghaladja a 335 millió főt, míg az ágazatban foglalkoztatottak aránya globálisan 4,2 millió fő lehet a Nielsen elemzése alapján. Évente 43 ezer lovas eseményre kerül sor, 56%-ban térségi szinten, 34%-ban nemzeti szinten és 10%-ban nemzetközi keretek között.

A KSH 2023. december 1-ei adatai alapján Magyarország mindössze 37 ezeres lóállománnyal rendelkezett. (2020-tól a KSH csupán a gazdaságnak minősülő szervezeteket adatait vette számításba, így a 2020 utáni adatok lényegesen, akár 45%-kal is elmaradnak a korábbi években mértektől). A lovasok.hu 2021-es becslése alapján akár 100–150 ezer fő is lehet a hazai lovasok száma. Közülük 2500 licensszel rendelkező sportoló volt, és csak díjugratásban több mint 300 versenyt rendeznek évente hazánkban egy 2023-as statisztika alapján. Magyarország legsikeresebb lovas szakága a fogathajtás, amelynek eredményei nemzetközi szinten is kiemelkedőek. A lovasok.hu 2023-as adatai alapján 65 világbajnoki érmet, 31 világbajnokot jegyeznek a magyar négyes- és kettesfogathajtók. 2024-ben 20 évvel a kecskeméti, és 40 év évvel a szilvásváradi négyes fogathajtó világbajnokság után kerül sor a világversenyre ismét Szilvásváradon.

Feltörekvő nemzetek

Amellett, hogy egyes országokban virágzik a lovas ágazat, így például az Egyesült Államokban, Nagy Britanniában, Németországban és Ausztráliában, egyes feltörekvő gazdaságok óriási összegeket fektetnek a szektorba. Kínában robbanásszerű fejlődés bontakozott ki az elmúlt időszakban, éves szinten 20%-kal bővül a regisztrált lovasok száma. 2019-ben már 1,19 millióan voltak az Independet elemzése alapján. 2021-ben 3,7 milliót meghaladó volt a lóállomány nagysága, amiből több mint 100 000 lovat turisztikai és szabadidős tevékenységekre is használnak, évente 30 millió lovas élménnyel, amely értéke több mint 60 milliárd jüan (közel 3000 milliárd font).

A Perzsa-öböl menti országokban a lovakért nem csak rajonganak, de nagy üzleti értéket is teremtenek az ágazatban (ún. big business). Az Öböl-menti országok már korábban is az arab lovakról voltak híresek, de a régiós gazdaságok fejlődése együtt járt a lovaságazat fellendülésével is. Így például Dubajt a régió lovas üzleti középpontjának tartják. A helyzetet jól jellemzi, hogy a katari mellett a szaúdi-arábiai versenyek a világon a legnagyobb pénzidíjazással járó lovassport események.

Miért éri meg a lovas sportba fektetni?

A lovas szektor igen kiterjedt, hozzá tartozik többek között a tenyésztés, rendezvények szervezése és fogadások hatása, a felszereléseket gyártó ipari vállalatok és lovakhoz kapcsolódó szolgáltatások, oktatás, kutatás, de még a lovak nemzetközi versenyeire légi úton történő utaztatásra is specifikus vállalatok szakosodtak. Európa az új központok kibontakozása ellenére is az egyik legfontosabb szereplő ebben az ágazatban.

A nehéz helyzetben lévő lovassportok esetében 2010-es években megjelent a célzott sportpolitika és -támogatás, valamint a lovasturizmus fejlesztésére irányuló programok is elindultak. Ennek nyomán emelkedett az igazolt versenyzők száma, és a versenysport is fejlődött. A lovas ágazat korszerűsítése csupán néhány éve kezdődhet el, ami a szektor jellemzőit figyelembe véve rövid időnek számít. Jövőbeli potenciált hordoz többek között a lovasturizmus, ló- és lovassportok, lótenyésztés, szabadidős lovaglás, és a kapcsolódó rendezvények. Ennek mentén az olyan rendezvények, mint a négyes fogat hajtó világbajnokság, vagy az évről évre megrendezésre kerülő Nemzeti Vágta nem csupán a lósportot és a kapcsolódó ágazatokat erősíti, hanem a ló immateriális értékére is épít. Új korszak kezdetét jelezheti a szakág számára, hogy 2024-ben a párizsi olimpián 28 év után először volt magyar résztvevője a lovas versenyszámoknak, és a rendezői oldalon is volt hazai szereplő.

A fentieken túl érdemes látni, hogy egy olyan esemény, mint a fogathajtó világbajnokság is széleskörű hatásokkal rendelkeznek, ahogyan a nagyobb nemzetközi sportesemények. Ilyen módon a világverseny élénkíti a térség turizmusát, és olyan infrastruktúra fejlesztést katalizál, amelyek évtizedekre meghatározhatják a házigazda helyszín mindennapjait. Így volt ez Szilvásvárad esetében, már a 40 évvel ezelőtti rendezvény alkalmával is, ugrásszerűen fejlődött a térség turisztikai vonzereje, és az 1980-as években kialakult alapinfrastruktúrával megalapozta a világverseny jelenlegi visszatérését is a  heves megyei településre. A 2024-es Négyesfogathajtó Világbajnoksághoz kapcsolódóan is történtek fejlesztések, így például megújult az Eger és Szilvásvárad közötti útszakasz. Az idei esemény vonzerejét mutatta, hogy a legtöbb látogatót vonzó eseményre, a maratoni fogathajtásra rekord számú, 20 ezer néző látogatott ki.

Senior kutató | Megjelent írások

Németh Viktória makroökonómiai elemző és külpolitikai szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott nemzetközi tanulmányok szakon, majd a Pécsi Tudományegyetemen szerzett doktori fokozatot geopolitika szakirányon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, a Magyar Nemzeti Banknál és az MKB-nál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja.

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre