2024. április másodikán, az amerikai republikánus politikusok által „Felszabadulás napjának” nevezett napon közzétette Donald Trump elnök a mintegy 160 országgal szemben bevezetett vámtételeit. Rövid reakciónkban összesítjük a kivetett büntetővámokat, illetve rávilágítunk Trump protekcionista kereskedelem-politikájának céljaira és az Európai Unió lehetséges válaszlépéseire.
A most bevezetett vámok mindkét fél negatívan érintik, de ahogyan a 2018 óta eddig csak Kínával folyó kereskedelmi háború kapcsán láthattuk, az Egyesült Államok gazdasági veszteségei alacsonyabbak voltak, mint a riválisáé. A most közzétett kölcsönösségi vámlistának elkészítésére bő egy hónappal ezelőtt kérte fel az amerikai elnök Howard Lutnick kereskedelmi minisztert. Ebben az időszakban háttértárgyalások kezdődtek az USA és az EU vezetői között, hogy valamilyen megállapodásra jussanak.
https://public.flourish.studio/visualisation/21532850/
Az uniós vezetőknek két fő tárgyalási alapja volt:
- a vámkülönbségek kiegyenlítése,
- illetve az Egyesült Államok kereskedelmi deficitének mérséklése azáltal, hogy az európai országok több energiahordozót vásárolnak a tengerentúlról.
Ezen eszközök egyikével sem éltek az európai vezetők, sőt viszontválaszként ellenvámok kivetését jelentették be, amelynek részletei azonban egyelőre még nem ismertek. A minden érintett országra negatívan ható vámtételekben Magyarország helyzete felértékelődhet Európában, köszönhetően az alacsonyabb előállítási költségeknek és energiaáraknak, illetve a vállalatok számára kedvezőbb szabályozási környezetnek. A hazánk és az Egyesült Államok vezetése közötti tárgyalások során jelenleg formálódó megállapodás szintén erősítheti a két ország közötti gazdasági kapcsolatot.
A Budapesti Corvinus Egyetem gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés szakán végzett közgazdász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem joghallgatója.