Magától értetődőnek tűnik a feltételezés, amely szerint a fejlettebb, vagyonosabb országok lakói napjainkban hosszú és biztonságos életet élnek. Ám –a korszerű egészségügyi ellátás és a jó gazdasági teljesítmény dacára– a többlethalálozások aránya mégis kiugróan magas az Egyesült Államokban, miközben a várható élettartam is folyamatos stagnálást mutatott a közelmúltban. Mai bejegyzésünkben azt vizsgáljuk, hogy mi állhat az első látásra meglepő eredmények mögött, amelyek a jövőben akár szűkös munkaerő-kínálatot eredményezhetnek az USA-ban.
❓Elsőként érdemes lehet meghatároznunk, hogy mit is értünk többlethalálozás alatt. A kifejezés tulajdonképpen a ténylegesen bekövetkezett és az előzetesen becsült halálozások számának különbségét jelenti az adott országban, egységnyi idő alatt. A 2021-es évben mindösszesen 3 456 000 ember hunyt el az USA-ban, közülük pedig több mint 892 ezer fő halála (tehát a végső érték nagyjából 25%-a) tekinthető többlethalálozásnak. Viszonyításképpen, a halálozások csupán 17%-át sorolhattuk ebbe a kategóriába 2019-ben. Patrick Heuveline,a Kaliforniai Egyetem szociológus professzora elemzésében rámutat, hogy a tárgyalt arány romlása nem új keletű jelenség, hanem egy hosszabb ideje tartó trend része. Az ezredfordulótól 2017-ig tartó időszak során a többlethalálozások hányada közel 35%-kal emelkedett az Egyesült Államokban. Ami a 2019 és 2021 közötti mintázatokat illeti, azt gondolhatnánk, hogy a kedvezőtlen tendenciák hátterében főként a koronavírus-járvány húzódik meg. Ugyan a világjárvány nagyban hozzájárult a mortalitás meredek emelkedéséhez, egyéb faktorokat is figyelembe kell vennünk, ha teljesebb képet szeretnénk alkotni. Alább ezeket a befolyásoló tényezőket járjuk körül.
💗Az USA-ban a szív-és érrendszeri betegségek gyakorisága rendkívüli módon magas, az ilyesfajta egészségügyi problémák és a kóros elhízás között pedig bizonyított összefüggés áll fenn. A Trust for America’s Health 2022 szeptemberében publikált –2021-es adatok alapján készült– jelentése szerint az Egyesült Államok felnőtt lakosságának közel 40%-a túlsúlyos vagy elhízott. A túlsúlyos felnőttek aránya 19 amerikai államban volt 35%-os vagy ennél magasabb 2021-ben. Elmondhatjuk, hogy a súlyfölösleg kialakulásában mind szociális és társadalmi, mind pedig biológiai és genetikai tényezők is szerepet játszanak. A kóros elhízás problémája első sorban a közepes jövedelmű csoportokhoz tartozó férfiakat érinti, miközben a kifejezetten alacsony vagy magas keresettel rendelkezőket ritkábban. Ami a nőket illeti, esetükben a főiskolai/egyetemi végzettséget szerzettek kevésbé hajlamosak az elhízásra. Ugyancsak megemlítendő, hogy az Egyesült Államokban kiugró az erőszakos cselekményekből fakadó halálozások száma. 2021-ben csaknem 21 ezer ember vesztette életét lőfegyverek által, amely szám rekord magasnak tekinthető- derül ki a Pew Research Center közleményéből. Ezen felül a kábító -és egyéb tudatmódosító szerek használata is gyakorta vezet tragédiához: 106 699 haláleset kötődött kábítószer túladagoláshoz 2021-ben. Ahogyan az alábbi ábra is szemlélteti, 2019 óta meredek emelkedés figyelhető meg a tárgyalt mutató tekintetében.
https://public.flourish.studio/visualisation/14197962/
Az említett három tényező hozzájárul a többlethalálozási ráták meredek bővüléséhez, de mi magyarázza a születéskor várható élettartam emelkedésének stagnálását az amerikai társadalom köreiben?
⚕️A Betegségellenőrzési-és Megelőzési Központ (CDC) közleménye szerint az amerikai állampolgárok várható élettartama közel két évtizedes mélypontra, 76,4 évre süllyedt. A téma kapcsán a CDC két szakértője, Michelle Williams és Asaf Bitton fejtették ki meglátásaikat a Washington Post podcastjében. Utóbbi úgy véli, az USA egészségügyi rendszere komoly strukturális nehézségekkel küzd. A minőségi betegellátáshoz, illetve az egészséget alapjaiban meghatározó körülményekhez – így a tiszta levegőhöz, jó minőségű élelmiszerekhez – való hozzáférés bizonyos társadalmi csoportok részére nem biztosított. Bitton pozitív, követendő példaként Costa Ricát és Portugáliát említi meg: ezek az államok sikeresen terjesztették ki az alapvető egészségügyi szolgáltatásokat, valamint az egészségbiztosítási rendszert a társadalom szinte egészére. Lévén egy ország permanens fejlődésének kulcsa a humán tőke épségének megőrzésében rejlik, éppen ezért a kormányzat legfontosabb befektetési területei közé sorolandó. De hová vezet, ha a fentebb tárgyalt trendek (a többlethalálozások magas száma, illetve a várható élettartam csökkenése) a közeljövőben is jellemzőek maradnak?
💼Elsősorban a munkaerőpiac szempontjából érdemes megközelítenünk a feltett kérdést. Egy gazdaság teljesítőképessége nagyban épít a humán erőforrásokra valamint ezen dolgozók szaktudására. A kedvezőtlen demográfiai mintázatok a munkaerő-kínálat beszűkülését eredményezhetik az Egyesült Államokban, mindez pedig negatívan befolyásolhatja az ország növekedési kilátásait. A felvázolt folyamatot hűen szemlélteti Németország esete: Európa legnagyobb gazdaságának bővülési üteme látványos válságtüneteket produkál az egyre nagyobb mérteket öltő munkaerőhiány hatására. Megemlítendő, hogy a többlethalálozási mutatók az Európai Unióban is drasztikusan megugrottak a koronavírus-járvány kitörését követően, így ezáltal munkaerőpiaci hatások ebben a reálációban is lehetnek. A többlethalálozások uniós átlagának alakulását az alábbi, az Eurostat adatai alapján készült ábra szemlélteti.
https://public.flourish.studio/visualisation/14257386/
A mutató 2020 novemberében elérte a 40%-ot, amely a vizsgált időszak csúcsértékének tekinthető. A tavaly decemberben Németországban 37%-os, Ausztriában 27%-os, Dániában pedig 22%-os emelkedést regisztráltak, így az uniós többlethalálozási arány összességében 20%-os volt. Kiemelendő, hogy amíg az Európai Unió tagállamainak túlnyomó többsége ekkor erőteljes növekedést produkált, hazánkban ez a mutató csupán 2,8% volt. A tavalyi év egészét tekintve Magyarország eredménye (5,2%) a legalacsonyabbak közé sorolandó Svédország (3,9%) és Románia (3,4%) mellett, miközben a legsúlyosabb értékeket Ciprus (26,4%), Málta (17,9%), valamint Finnország (17,1%) produkálták. Decembertől számítva folyamatosan csökkenés látható az összesített uniós adatok tekintetében, így a régió többlethalálozási rátája 0.6%-ra süllyedt 2023 márciusában.
🇭🇺 Visszatérve a magyar eredményekre, érdemes ezeket a foglalkoztatottság alakulásának tükrében értelmeznünk. 2022 elején a 15-74 éves állampolgárok foglalkoztatottsági rátája 74%-os volt, az áprilistól júniusig terjedő időszakra pedig 74,3%-ra bővült- írja a KSH. Mindez azt jelenti, hogy az említett hónapokban átlagosan 4 millió 693 ezer fő rendelkezett álláshellyel, 74 ezerrel több, mint 2021 megegyező időszakában. A foglalkoztatottság permanens bővülése jellemezte a tavalyi évet, a mutató csúcsértékét az augusztustól októberig tartó ciklusban érte el (74,7%), ezt pedig az év végén enyhe –mindösszesen 0,1%-os– visszaesés követte. Az eddigieket összegezve tehát azt mondhatjuk, hogy a magyar munkaerőpiac nem roppant meg az elmúlt évek súlyos kihívásai alatt, sőt a 2021-es év kezdetétől fogva szinte állandó növekedés jellemezte a foglalkoztatottak arányát. A többlethalálozás pedig nem volt kimutatható a munkaerőpiaci folyamatok alakulásában.
👍Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.
📲 Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecobright/allami-vagy-magan-ki-az-usa-jegybankjanak-tulajdonosa/
Fetter Bálint a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen diplomázott nemzetközi tanulmányok (MA) szakon; jelenleg a Budapesti Gazdasági Egyetem hallgatója. Kutatói érdeklődése középpontjában az európai országok gazdasági kapcsolatai, a nemzetközi kereskedelem, valamint a demográfiai problémák állnak.