Categories
Demográf-Blog

Vigyázó szemetek Japánra vessétek!

Batsányi János egyik legismertebb versének a sorai jutottak eszembe Japán demográfiai statisztikáit nézve. Jogos a kérdés persze, miért fontos nekünk az, hogy mi zajlik egy, az európai kultúrától ennyire távoleső országban. A válasz roppant egyszerű: Japán a demográfiai szakadék szélén áll, demográfusok szerint, ha Európa nem vigyáz, akkor alig két évtizeden belül ugyanott lesz, ahol Japán most. A felkelő nap országában 2023-ban a termékenységi ráta 1,2-es szintet ért el, Tokióban ez a mutató 0,99 volt.  A teljes termékenységi arányszám azt mutatja meg, hogy ha az adott év tendenciái állandósulnának, akkor egy nő élete folyamán hány gyermeknek adna életet, vagyis a 2023-as mutatók alapján egy japán nő legjobb esetben egy gyermeket vállal.

Japánban a várható élettartam az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnőtt, a japánok 29 százaléka már 65 éves vagy idősebb.  A 15 év alattiak száma viszont rekordalacsony, 11 százalék a teljes népességen belül. Napjainkban óránként közel 100 fővel csökken a népesség száma. Népesség-előreszámítások szerint a japán népesség, amely 2012-ben 128 millió fővel tetőzött, 100 éven belül akár 50 millió alá csökkenhet, ami nagyjából az 1910-es szintnek felel meg.

Forrás: Világbank, Statista

A csökkenő és öregedő népesség nemcsak a gazdaságra és a versenyképességre hat negatívan, de nemzetbiztonsági szempontból is komoly kihívások elé állítja az országot, amely arra törekszik, hogy megerősítse hadseregét, hogy ellensúlyozza Kína egyre határozottabb területi ambícióit.

A japán kormány 2023 áprilisában külön állami ügynökséget hozott létre (Children and Families Agency), melynek legfőbb feladata a gyermekek és a családok védelme és támogatása.

A japán kormány évente több mint 23 milliárd dollárt költ arra, hogy a fiatalokat gyermekvállalásra ösztönözze, illetve a kisgyermekes családokat támogassa. A családi pótlékot 18 éves korig gyermekenként havi 200 dollárra emelték, függetlenül a háztartás jövedelmétől. Több pénz áll rendelkezésre a szülői szabadság és a szülési költségek támogatására, illetve növelik a bölcsődei és óvodai férőhelyek számát is. A demográfiában lehet a gázra taposni, de ez nem versenyautó, hanem komótos családi kocsi. Sok idő és rengeteg erőfeszítés kell ahhoz, hogy a fejlett világ negatív tendenciáit ellensúlyozzuk. De ha csak ölbe tett kézzel nézzük a demográfiai folyamatokat, igen hamar a japán útra lépünk.

 

 

Vezető kutató at Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány | Megjelent írások

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre