Categories
Demográf-Blog

Nigéria: az érem másik oldala

Nigéria Afrika legnépesebb, a Föld hatodik legnépesebb országa.  Az országnak 1960-ban 44,9 millió lakosa volt, 2023-ban már 223,8 millió, az előreszámítások szerint  Nigéria népessége 2050-re 400 millióra nőhet. 1960-ban a nigériai nők termékenységi rátája 6,4 volt, 1978-ban elérte a 6,9-et. Ez azt jelenti, hogy elvileg minden nigériai nő legalább hat, de inkább hét gyermeket szült az élete során. 1978 óta folyamatosan csökken Nigériában is a gyermekvállalási hajlandóság, de 2022-ban még mindig 5,1 volt a termékenységi ráta. Nigériában a népesség 70 százaléka 30 év alatti, a 15 év alattiak aránya az össznépességen belül 42 százalék.

Hol áll ehhez képest az Európai Unió?

A termékenységi arányszám az Európai Unióban 2022-ben átlagosan 1,46 volt, ami finoman szólva is szerénynek tűnik a nigériai adat mellett. Az EU-ban a 30 év alattiak aránya 31,1 százalék, míg  a 15 év alattiak aránya 14,9 százalék. Nigériában a medián életkor 2023-ban 17,8 év volt, azaz a lakosság fele fiatalabb volt, mint 17,8 év, a másik fele idősebb. Az Európai Unióban 2023-ban a medián életkor 44,5 év volt. Nem nehéz belátni, hogy Európa esetében nemcsak a kontinens öreg, de a lakossága is.

Milyen kihívásokkal szembesül Nigéria?

Arról már sokat írtunk, hogy az elöregedő társadalmakra milyen veszélyek leselkednek, de hiba lenne azt feltételezni, hogy a növekvő népességű országok, jelen esetben Nigéria esetében, csak lehetőségeket rejt a fiatalok magas aránya. A fiatalok munkaerőt jelentenek, ők a záloga a jövő technológiai fejlődésének, az innovációnak, a fenntartható gazdasági fejlődésnek.  A bennük rejlő lehetőségek az országot a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés és a globális versenyképesség felé terelhetik. De a népességszám dinamikus növekedése kihívásokat is rejt magában, melyeket ha nem kezelnek, tovább súlyosbodnak a meglévő társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek.

Várostervezés

A rendkívül gyors népességszám-növekedés és a gyorsuló urbanizáció komoly terhet ró  a közüzemi szolgáltatókra, a közlekedési infrastruktúrára és az élelmiszer-ellátási láncokra. A városi lakosság számának gyors növekedése ellehetetleníti a tudatos várostervezést, ami  környezetromláshoz és a lakosok életminőségének romlásához vezet. Intergrált várostervezési stratégia nélkül nehezen elképzelhető a megfelelő ivóvízellátás, hulladékgazdálkodás vagy éppen a zöldterületek fejlesztése.

Egészségügy

A magas termékenységi ráta miatt a várandós anyák és a gyermekek ellátása kihívások elé állítja az egészségügyi ellátórendszereket. A közegészségügyi állapotok javítása és az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése alapvető feltétele annak, hogy a például a gyermekhalandóság mértéke csökkenjen. Nigériában az 5 éven aluli gyermekek halálozási rátája 13 százalék, azaz 1000 öt éven aluli gyermekből 130 hal meg. Az Európai Unióban 2022-ben 1000 öt éven aluli gyermekből 4 halt meg.

Oktatás

Nigéria oktatási rendszere jelentős terhelésnek van kitéve a növekvő létszámú fiatal korosztály miatt. Önmagában a fiatalok magas aránya nem elegendő a gazdasági növekedéshez. Minőségi oktatás és a piaci igényekhez igazodó szakképzési programok szükségesek ahhoz, hogy a fiatalok megfelelő készségekkel és kompetenciákkal rendelkezzenek, így integrálhatóak legyenek a munkaerőpiacra. Nigériában az oktatás minősége mind az alapfokú, mind a közép- és felsőfokú oktatási intézményekben messze elmarad a nemzetközi normáktól. Ennek okai az oktatási intézmények forráshiánya, a tanárhiány, a gyenge K+F tevékenység, az agyelszívás.

Regionális egyenlőtlenségek

A regionális egyenlőtlenségek tovább súlyosbítják a Nigérián belüli társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségeket. Az urbanizáltabb déli régiókban erőteljesebb a gazdasági növekedés és az infrastrukturális fejlődés, az oktatás színvonala is jobb,  szemben a túlnyomórészt rurális északi régiókkal. Ez az egyenlőtlenség megnehezíti a pozitív demográfiai folyamatokban rejlő lehetőségek kiaknázását.

Összefoglalva, Nigéria példája jól érzékelteti, hogy az ország növekvő népessége  perspektivikus lehetőségeket kínál a gazdasági növekedés, az innováció és a globális versenyképesség területén, de ezek megvalósításához elengedhetetlenek a stratégiai területeken végrehajtott fejlesztések. A fiatalok támogatásával, a vállalkozói szellem előmozdításával és az infrastruktúra fejlesztésével Nigéria képes lehet arra, hogy demográfiai előnyét a hosszú távú társadalmi-gazdasági jólét és az igazságos fejlődés érdekében kihasználja.

Vezető kutató at Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány | Megjelent írások

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre