Valamikor kallódó ifjúságnak neveztük, mára erre is született szakszó: NEET-fiatalok, azaz olyan, a 15-29 éves korosztályba tartozó fiatalok, akik nem jelennek meg a munkaerőpiacon, de oktatásban vagy képzésben sem vesznek részt.
2023-ban az Eurostat adatai szerint az EU-tagországokban élő, a 15-29 éves korosztályba tartozók 11,2 százaléka volt NEET-fiatal. Arányuk Romániában a legmagasabb (19,3%) és Hollandiában a legalacsonyabb (4,8%). Szinte minden országban több a NEET-nő száma, mint a NEET-férfiaké, különösen szembetűnő a „női fölény” Romániában és Csehországban. EU-s célkitűzés, hogy 2030-ra az EU-s NEET átlag 9% legyen.
Egyébiránt kihúzhatjuk magunkat, mert Magyarország az EU-s átlag alatt van, alig 1,9 százalékponttal haladja meg a 2030-ra kitűzött 9 százalékos mutatót. A nők nálunk is rosszabb helyzetben vannak, esetükben 13,3 százalék a NEET-fiatalok aránya, míg a férfiaknál ez 8,7 százalék.
Uniós szinten 5,4 millió NEET-fiatalt tart számon az Eurostat, csak hogy érzékeljük a nagyságrendet, ez olyan, mintha Magyarországon az összlakosság közel 60 százaléka se nem dolgozna, se nem tanulna. Nálunk ez 171 ezer fiatalt érint, ők tartoznak a NEET-kategóriába.
Bár a számok ijesztőek, azt azért vegyük figyelembe, hogy EU-s szinten 2013-ban a NEET-fiatalok aránya meghaladta a 16 százalékot, a 2010-es évek elején Magyarországon elérte a 18 százalékot. Tehát vitathatatlan a fejlődés, de azért az 5,4 millió fő akkor is ütős szám. Ez több mint Írország vagy Norvégia népessége, de ha kilakoltatnánk Szlovákiát vagy Finnországot, be tudnánk népesíteni őket a NEET-fiatalokkal.
Persze ahogy a világ nem fekete és fehér, a NEET-fiatalok sem egyszerűen csak munka- és iskolakerülők. Egy részük olyan, aki beteg, fogyatékkal él vagy éppen olyan fiatal, aki valamelyik családtagját ápolja. Vannak közöttük olyanok, akik keresik az útjukat, alkotótevékenységet folytatnak, de hivatalosan nem járulnak hozzá a humán tőke növeléséhez. És persze ott vannak a munkanélküli fiatalok. Ez sem heterogén csoport, de az alacsony képzettségűek és a bevándorló háttérrel rendelkező fiatalok sokkal nagyobb eséllyel kerülnek a NEET-csoportba. A NEET-élet pedig sem a csoport tagjainak, sem a társadalomnak nem jó.