Categories
Demográf-Blog

Az utolsó török és filippínó vendégmunkások

A vendégmunkások hazai alkalmazásának év végi szigorításával ismét előtérbe került a külföldi bérmunkaerő alkalmazásának témaköre.

A demográfiai szempontból legfontosabb aspektusról azonban alig esik szó: a relatíve legkevesebb társadalmi feszültséget kiváltó, és Németországtól Magyarországon át a közel-keleti olajkirályságokig mindenhol előszeretettel alkalmazott filippínók és törökök egy „utolsó mohikán” generáció. Soraik pár évtized alatt teljesen el fognak tűnni a globális munkaerőpiacról és már csak a gazdaságtörténészek fognak rájuk emlékezni.

Ez ténykérdés: a Fülöp-szigetek és Törökország termékenysége is olyan sebességgel zuhan, hogy hamarosan mindkét ország a saját munkaerőpiaci problémáival küszködik majd:

A Fülöp-szigetek termékenysége. A Statista fenti ábráján még nem szerepel, de a helyi média szerint a termékenységi ráta mostanra 1,5-re omlott össze: tehát az európai átlagos szintre. Ráadásul figyeljük meg a folyamat hirtelenségét

 

És a lejtmenet drámai Törökországban is, ahol a termékenység harmada egyszerűen eltűnt 7 év leforgása alatt:

 

 

Mindkét ország csak remélheti, hogy hamarabb lesz gazdag, mint idős. (Nem beszélve az állami ellátórendszerek majdani fejlettségéről.)

Kizárásos alapon a munkaerő export következő nagy országai egyértelműen Afrika államai: Olyan országok, mint például Uganda, ahol a népesség az 1969-es 9,5 millió főről 2024-re 46 millió főre emelkedett, a termékenység ráta pedig most is 4,5.

 

Uganda lakosságának alakulása. Képzeljük el egy Magyarországot úgy, hogy a medián életkor 17 év, mint most Ugandában.

 

Az afrikai munkaerő tömeges alkalmazása azonban korántsem lesz az a sétagalopp, mint amilyen a filippínók és a törökök esetében volt.

Elég, ha belegondolunk: az ugandaiak 20-30 százaléka (tehát több, mint 10 millió fő) írástudatlan; krónikus probléma az erőszakos bűnözés (a 100 ezer főre jutó gyilkosságok arányszáma a magyar tízszerese); a kultúrák különbözőségét jól mutatva, 2023 óta az ugandai parlament halálbüntetéssel sújtja a homoszexualitást.

 

Vezető elemző | Megjelent írások

Tatár Mihály több mint másfél évtizede foglalkozik a tőzsde világával, elsősorban a deviza- és nyersanyagpiacokkal, különös tekintettel a geopolitikai és világgazdasági krízishelyzetekre. Az Erste Befektetési Zrt, a MOL Csoport, az MNB és az MKB bank korábbi szakértője.

Iratkozzon fel hírlevelünkre