Akár mélyebb elemzéseinkben, akár itt a blogon, a demográfiai folyamatokat többnyire globális vagy uniós szinten vizsgáljuk. A Pillantás a társadalomra: OECD Társadalmi mutatók 2024. évi kiadványa lehetőséget biztosít arra, hogy ezen a szinten is szemrevételezzük a népesedési folyamatokat. Az idei, immáron 10. kiadvány 25, a társadalmi haladást mérő mutatót vizsgál. A kiadvány azért izgalmas számunkra, mert külön fejezetet szentel az OECD-országok demográfiai folyamatainak. Így lehetőséget biztosít arra, hogy más területi lehatárolásban is vessünk egy pillantást a helyzetre.
Az OECD 38, fejlett piacgazdasággal rendelkező országot tömörít. Az OECD és az EU tagországai részben átfedésben vannak, de nem OECD-tag Bulgária, Románia, Málta és Horvátország. Ugyanakkor OECD-tagország Ausztrália, Kanada, Chile, Kolumbia, Costa Rica, Izrael, az USA, Nagy-Britannia, Törökország, Dél-Korea, Japán, Svájc és Norvégia. Ezért is érdekes az összehasonlítás az uniós folyamatokkal, hiszen a részleges átfedés ellenére szélesebb kitekintésben lehet vizsgálni a folyamatokat.
Gyermekvállalási hajlandóság
Az OECD-országok esetében az elmúlt 60 évben kevesebb, mint a felére esett vissza a teljes termékenységi ráta. Míg 1960-ban ez a mutató 3,3 volt, 2022-re 1,5-re csökkent. Ez az intenzív visszaesés a 2000-es évek elején mérséklődött, néhol megállt, de a 2007-2008-as pénzügyi válságot követően tovább zuhant. Uniós szinten az 1960-as években minden jelenlegi tagországban a teljes termékenységi arányszám meghaladta a 2,1-es mutatót, 2022-ben már egyetlen országban sem érte el, a tagországok átlagos termékenységi arányszáma 1,46 volt.
Az OECD országok között 2022-ben Izraelben volt a legmagasabb a gyermekvállalási hajlandóság, itt a teljes termékenységi ráta elérte 2,9-et , ezt követte Mexikó és Franciaország 1,8-as értékkel. A legalacsonyabb Dél-Koreában (0,78), Olaszországban és Spanyolországban (1,2) volt. Azaz az egyetlen olyan ország a 38 tagországból, ahol a teljes termékenységi arányszám meghaladta a reprodukciós szintet, azaz a 2,1-et, Izrael. A 2,1-es mutató elég ahhoz, hogy a népességszám fenntartható legyen, az alatt az összenépesség csökken és a társadalom öregszik.
Tudatos gyermektelenség
Az egyre alacsonyabb gyermekvállalási kedv mellett emelkedik azoknak a nőknek a száma, akik egyáltalán nem vállalnak gyermeket. Aggasztó adat, hogy például az 1975-ben született nők esetében Olaszországban 23 százalékuk, Spanyolországban 24 százalékuk nem vállalt gyermeket, de Japánban az ugyanebben az évben született nők 28 százaléka maradt gyermektelen.
Nyilván akár az alacsony gyermekvállalási hajlandóság, akár a tudatos gyermektelenség melletti döntés hátterében álló okok összetettek. De a következmények beláthatóak, erről más sokat és sokszor írtunk. Most még az OECD-országok a jóléti társadalmak. De felmerül a kérdés, hogy ilyen demográfiai tendenciák mellett – ismerve a következményeket – meddig tartható ez fenn?