Az utóbbi időben sok szó esik lakhatási válságról. A lakáshiány azonban különösen súlyos azokban az országokban, ahol a társadalom gyorsuló idősödése erős bevándorlással párosul.
Így aztán nem véletlen, hogy pont Németországban, Hamburgban, a német zöldeknek (ki másnak?) eszébe jutott az ötlet: milyen igazságtalan, hogy magányos idősek egyedül élnek a nagy házaikban, miközben másoknak nem jut lakás. Alakítsák át szépen a házaikat úgy, hogy beköltözhessen hozzájuk egy idegen család!
Hamburg Altona kerületében 20 ezer olyan családi ház található, ahol olyan idős ember él, akinek a partnere már elhunyt, a gyermekei pedig kiköltöztek, és gyakran mindössze egyetlen személy él 150 négyzetméteren. A zöldek kezdeményezése szerint „megkönnyítenék” az idős emberek saját házukban maradását és az ápolási költségeik kifizetését: célzott hitelekkel támogatnák a házak átépítését úgy, hogy azokban külön bejárú lakás kerüljön kialakításra, amibe bérlők költözhetnének be.
Az idősödés, valamint a szingli és DINK életstílus hatására 2023-ban a német háztartások 41 százalékában egyetlen, 34 százalékában pedig mindössze két személy élt. Ez persze más megvilágításba helyezi a német lakhatási válságot, és különösen zavarja a bevándorláspárti Zöldeket (Forrás: Statista)
Ahogy korábban is szó volt róla, már körvonalazódnak és egyre éleződnek az elkerülhetetlen generációk közötti konfliktusok, ahogy súlyosbodik a nyugati társadalmak demográfiai hanyatlása. A hamburgi tervben persze még nincs szó a tulajdon erőszakos elvételéről. (Akkor az ötlet nem csak hasonlítana a szocialista lakáspolitikára, hanem vissza is hozná azt.) De ne legyenek illúzióink, merre tart a trend, elég, ha meghallgatjuk a hamburgi zöld politikust, Stefanie von Berg-et:
„Azon a felfogáson vagyok, hogy 20, 30 év múlva nem lesz semmilyen etnikai többség a városunkban. (..) Egy szuperkulturális társadalomban fogunk élni. Ez a jövőnk.”
Nem a fiatal német családoknak kell tehát a hely. Képzeljük el a jelenetet, ahogy a hetvenéves német nyugdíjas asszony házának alsó szintjére beköltözik egy hat tagú afgán család! Ugyan mi mehet félre?
Ezt az összefüggést a lakásszerzés és a bevándorlás között jól jegyezzük meg: Európa nagy részében az a sziklaszilárd feltételezés él, hogy a lakáspiac – azaz az örökölt és befektetésként vásárolt lakások kiadása – lesz majd a menekülő út, amikor bajba kerülnek a nyugdíjrendszerek. Ez azonban könnyen hiú ábrándnak bizonyulhat.
Forrás:
Bezirk Altona präsentiert eigenen Plan gegen Wohnungsnot | NDR.de – Nachrichten – Hamburg
Tatár Mihály több mint másfél évtizede foglalkozik a tőzsde világával, elsősorban a deviza- és nyersanyagpiacokkal, különös tekintettel a geopolitikai és világgazdasági krízishelyzetekre. Az Erste Befektetési Zrt, a MOL Csoport, az MNB és az MKB bank korábbi szakértője.