Categories
Demográf-Blog

A túlnépesedés ijesztően aránytalan

Úgy tűnik, hogy túl komolyan vettük Mózes parancsát: „Növekedjetek és sokasodjatok, népesítsétek be a Földet!” 12 ezer évvel ezelőtt 4 millió ember élhetett a Földön, ez jóval kevesebb, mint Magyarország jelenlegi lakosságának a fele.  Az 1800-as évek elejére értük el, hogy 1 milliárd ember élt a bolygón, 1925-ben már 2 milliárdan voltunk, azóta a népességszám exponenciálisan nő. 2023 novemberére már 8 milliárdan voltunk, az ENSZ népesség-előreszámításai szerint 2036-ban 9 milliárdan leszünk, 2058-ra pedig elérjük a 10 milliárd főt. A túlnépesedés szociális és politikai feszültségekhez vezethet, jogosan merül fel a kérdés, hogy meddig sokasodhatunk.

 

Forrás: ENSZ adatbázisa

A túlnépesedés miatt aggódóknak jó hír, hogy az ENSZ adataiból az is kiderül: a népességszám napjainkban lassuló ütemben növekszik, várhatóan a 2080-as években tetőzik, onnan lassú csökkenés indul el.  De a változás aránytalan: a fejlett államokban a születések száma már most drasztikusan csökken, ellenben Afrikában még mindig rohamosan növekszik a népességszám.

82 olyan ország van, ahol jelentős mértékű a 15–24 éves népesség növekedése. Ezekben az országokban a fiatal, munkaképes korú népesség 2050-ig 151 millióval fog növekedni, és Afrika ennek a növekedésnek a 73 százalékát teszi ki.

Forrás: ENSZ[1]

 

Azaz, a túlnépesedés helyett kezdjünk el inkább azon aggódni, hogy az „öreg kontinens” valóban rohamosan öregszik, Európa – és azon belül is az Európai Unió – lakosságszáma, a többi régióhoz viszonyítva, arányaiban is csökken. Ez pedig súlyos szociális és gazdasági problémákhoz vezet.

[1] Fejlett országok: Észak-Amerika, Nyugat-Európa, Izrael, Japán, Dél-Korea, Ausztrália, Új-Zéland

 

Vezető kutató at Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány | Megjelent írások

Iratkozzon fel hírlevelünkre