Categories
Demográf-Blog

A gyerekvállalás szégyen?

Visszatérő tapasztalat, hogy amikor a demográfiai problémák tárgyalása kapcsán szóba kerül a kultúra szerepe és hatására a gyerekvállalásra, a beszélgetőtársak hitetlenkedve reagálnak: ugyan mi baj lehet a kultúrával…? Hát nincsenek csatornák a gyerekműsoroknak, nem lelkesítik a kormányok a párokat a gyerekvállalásra? Nem imádja mindenki a babákat a szociális médián? A beszélgetőtársak ezután villámgyorsan az anyagi nehézségekre terelik vissza a szót, esetleg a társadalomtudósok elhullajtanak néhány krokodilkönnyet a megváltozott életstílusokról, vagy a nők oktatási helyzetének és a gyerekvállalásnak a korrelációjáról.

Ez a szellemi vakság persze nem véletlen: a globális kultúránk annyira gyermekellenes, hogy már fel sem tűnik. Hiszen benne élünk, heti hét napban, napi 24 órában. Normálisnak érzékeljük.

Ezért érdemes megnézni, mi van ott, ahol ez a kultúra már „előbbre” tart, még radikálisabb. Hiszen ebből látjuk meg jobban, hogy hol vagyunk, és hová tartunk?

 

„A gyerekek akarása szinte szégyen” – Los Angeles Times, 2024.09.11

 

 

A Los Angeles Times egyik szerzője, és interjúalanyai szerint például a „gyerekvállalás szinte szégyen”: amit tájékozott emberek alaposan átgondolnak, és végül inkább elutasítanak a „tények” ismeretében.

Mik ezek a tények?

  • a jövő bizonytalan
  • polarizált a társadalom
  • a klímaváltozás, a bolygó ökológiai összeomlása
  • környezetszennyezés
  • a jó oktatáshoz, egészségügyhöz hozzáférés nehézsége
  • egyenlőtlenség, rasszizmus
  • időjárási zavarok, tengerszint változások
  • mentális egészséggel kapcsolatos problémák

Mennyi végzetes gond! Tiszta szerencse, hogy az emberiség elmúlt 10 ezer éve, a kardfogú tigrisektől a tatárjárásig, sétagalopp volt! Vagy, hogy a két világháború sem volt ijesztő. Hiszen, ha lettek volna nehézségek, mindezek alapján már a mi megszületésünk is szégyen lett volna, és itt sem lennénk!

Különösen komikusak ezek a „tények”, ha belegondolunk, hogy ezzel egyidőben folyamatosan azt sugallják nekünk, hogy az emberiség még sosem élt olyan jól, mint manapság. (Ami persze, technológiai szempontból, vagy a várható élettartamot nézve, így is van. Ez is „szégyen?”)

 

Az egyik interjúalany azonban még mindezekre is rátesz egy lapáttal, amikor hozzáteszi: „Mindazoknak a dolgoknak a fényében, amiket a világban látunk megtörténni, egyszerűen nem tűnik fairnek a világra hozni valakit”.

Ezt a mondatot jól jegyezzük meg, mert valójában ez a woke vallás egyik hittétele. Nem számít, hogy mit mond a „hagyományos” vallás, de még az sem számít, hogy ez a logika egyenlő az evolúciós kudarccal. (Kit érdekel manapság már Darwin és az ateizmus témaköre?).

Mi több, még csak az sem számít, hogy ez a „cölibátus” csak magukra vonatkozik. Ahogy az interjúalanyok mindegyike utal rá, a nem saját, tehát a külföldiek gyermekeit azért még szeretik, felnevelnék.

Talán nem véletlen a migrációval szembeni hozzáállás és ezáltal ez a grafikon sem:

Még sose emelkedett ilyen gyorsan, és ért el ilyen magas arányt a külföldön született amerikaiak aránya. Oszlopok: millió fő, vonal: százalékos arány
Forrás: CIS

 

Quo vadis? Akik már a problémát sem tudják jól definiálni, azok megoldani sem tudják azt.

Vezető elemző | Megjelent írások

Tatár Mihály több mint másfél évtizede foglalkozik a tőzsde világával, elsősorban a deviza- és nyersanyagpiacokkal, különös tekintettel a geopolitikai és világgazdasági krízishelyzetekre. Az Erste Befektetési Zrt, a MOL Csoport, az MNB és az MKB bank korábbi szakértője.

Iratkozzon fel hírlevelünkre