#GeoComment Bendarzsevszkij Antonnal: Kína kihasználja az oroszokat

Szó szerint egymásnak adják a kilincset a világ vezetői Pekingben.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának minden tagja Kínába látogatott az elmúlt fél évben: a francia elnök még tavaly év végén, a brit kormányfő január végén, az amerikai elnök márciusra tervezett útját májusra halasztotta, akit végül az orosz államfő követett a napokban.

Mindegyik vizit nagy csinnadrattát kapott, és szívélyesre sikeredett. „Partnerek”, „barátok”, akik kapcsolatát a „kölcsönös tisztelet” a „stratégiai együttműködés” jellemzi – nem fukarkodott Vlagyimir Putyin és Hszi Csinping sem a hízelgéssel.

Bendarzsevszkij Anton szerint a két ország kapcsolata azonban inkább hasonlít egy házasságra, ahol Kína az erős „férj”, Oroszország pedig a „feleség”. A kérdés, hogy vajon meddig tartanak a mézeshetek?

Vezető elemző |  Megjelent írások

Külpolitikai szakértő, újságíró, sajtóreferens. Tizennégy évig dolgozott külpolitikai újságíróként és szerkesztőként, elsősorban a Magyar Nemzetnél. Szakterülete a Közel-Kelet és Észak-Afrika. Újságíróként a térség több országában és konfliktusövezetben járt. Tudósított többek között Izraelből és Palesztinából, Libanonból, Irakból, Törökországból, Jordániából és Szaúd-Arábiából, de járt Ukrajnában, Hegyi-Karabahban és Cipruson is.

Külpolitikai szakértő, újságíró. Korábban a Kitekintő posztszovjet rovatának vezetője volt, majd négy évig a Magyar Nemzeti Bank geopolitikai alapítványát vezette, később a Danube Institute kutatási igazgatója lett. Rendszeresen publikál az Indexen és Mandineren, a legtöbb magyar médium rendszeresen meghívott szakértője. Fő elemzési területe a posztszovjet államok biztonságpolitikája. Házas, öt gyermek édesapja.
Szakterülete: biztonságpolitika, geopolitika, posztszovjet térség

Iratkozzon fel hírlevelünkre