A másfél évtizede nem tapasztalt kemény téli időjárás miatt januárban rezsistopot vezetett be a kormányzat, a földgázfogyasztás mintegy 30 százalékos többletéig.
Bár a fogyasztás jelentősen megugrott, a hazai földgáztárolók töltöttsége így is fedezi a téli igényeket.
A 2013 óta érvényben lévő lakossági rezsicsökkentés egyik legfontosabb eredménye, hogy az energiaszegénységben élők aránya a negyedére csökkent. Magyarország az orosz eredetű földgázt az alacsonyabb szállítási költségek miatt jelentős diszkonttal szerzi be, ami kulcsszerepet játszik a rezsicsökkentés fenntarthatóságában.
A Trendfigyelő adásában Horváth Sebestyén, az Oeconomus elemzője és Szabó S. Gergő, az Inforádió műsorvezetője beszélgetett a rezsistop és a rezsicsökkentés hátteréről, valamint a régió energiaellátásának stabilitásáról.
A Budapesti Corvinus Egyetem gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés szakán végzett közgazdász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem joghallgatója.
