Categories
OecoGlobus Oecogram

Mamahotel: egész Európában kényelmes a szülői fészek

Magyarországon, Európa- és világszinten is elterjedt, hogy a fiatal felnőttek a korábbi generációkhoz képest később repülnek ki a családi fészekből és kezdenek önálló életet, tartanak fenn saját háztartást és megélhetést. Világszinten, az OECD adatai szerint a 20-29 éves fiatalok fele a szüleivel élt 2022-ben, míg 2006-ban csak 45%-uk. Továbbá 2023-ban a fiatalok az EU-ban átlagosan 26,3 éves korukban hagyták el szülői házat, míg Magyarországon átlagosan 27,1 éves korban. Az ún. mamahotel-jelenségben társadalmi, pszichológiai és gazdasági tényezők egyaránt szerepet játszanak. A társadalmi, pszichológiai és gazdasági háttér megvilágítása után a mamahotel főbb folyamatait mutatjuk be infografikánkon az EU és Magyarország vonatkozásában, illetve globálisan.

Gazdasági szempontokat vizsgálva, a fiatalok élethelyzetét, foglalkoztatását jelentősebben érintik a gazdasági válságok (pl. 2008-at követő és a 2010-es évek gazdasági válsága az EU-ban, koronavírus-járvány), mint az idősebb munkavállalókat. Általános megállapítás, hogy gazdasági visszaeséskor a fiatalok munkanélküliségi rátája gyakran erőteljesebben emelkedik, majd lassabban tér vissza, mint az átlagos munkanélküliségi ráta. Jellemzően alacsonyabb a jövedelmük és a vagyonuk, és nagyobb a valószínűsége annak, hogy bizonytalan vagy nem hivatalos munkakörben dolgoznak, szezonális munkákat végeznek vagy a gazdasági sokkoknak jobban kitett szektorokban lássanak el feladatot. Továbbá közülük sokan egyre nehezebben találnak minőségi, megfizethető lakást. A bérleti díjak és a lakásárak elmúlt évtizedekben tapasztalt tartós emelkedése egyre nehezebbé tette számukra az első lakás bérlését vagy megvásárlását. Mindezeken felül a lakás fenntartása, a megélhetés biztosítása is kihívást jelenthetett 2022-2023 folyamán a gyorsuló infláció miatt.

A társadalmi normák és hagyományok is meghatározók lehetnek. Így Európán belül a nyugati országokban általánosságban jellemzőbb mentalitás az önmegvalósítás, önállóság, függetlenség és személyesen elért eredmények értékelése, hangsúlyozása; míg a délebbre fekvő országokban nagyobb szerepe van a hagyományoknak, a családnak és a családi köteléknek. Továbbá az EU déli tagállamaiban alacsonyabb a fiatalok foglalkoztatottsága és magasabb a munkanélkülisége, mint a többi uniós gazdaságban (korábbi cikkünk e témában itt olvasható), mely szintén kitolhatja a fiatalok elköltözését a családtól.

Pszichológia két oldalról is vizsgálja a jelenséget: a gyermekek és a szülők részéről. „A szakértők szerint a mostani húszas generáció tipikus jellemzője, hogy nem akarja elkövetni szülei hibáit, megfontoltabb, alaposabb döntéseket akar hozni a munka, a párválasztás, a lakóhely megválasztása és az élet minden más területén. Mindez pedig a döntések halogatásához vezet. Sokszor éppen a szülő nem hagyja leválni a gyermekét, és a végtelenségig kiszolgálja, marasztalja őt ” (Skultéti-Szabó Katalin klinikai szakpszichológus, idézi Csókás Adrienn). Továbbá Vajda Zsuzsanna pszichológus, egyetemi tanár szerint „kimondottan jellemző a pályakezdőkre a maximalizmus. Mivel sokkal nehezebb egzisztenciát teremteni, mint néhány évtizeddel ezelőtt, a fiatalok rájönnek, hogy csak esetleges életszínvonal-romlás árán tudják biztosítani az önállóságukat, és inkább nem lépnek, mert a legjobbat akarják. A középosztályra különösen jellemző, hogy a megszokottnál nem akarja lejjebb adni. Van egyfajta elvárás a munka, a lakókörnyezet, az anyagi helyzet milyenségét illetően, s ha nem tűnik elég színvonalasnak a kínálkozó lehetőség, akkor a fiatal inkább kivár.” (Vajda Zsuzsanna, idézi Csókás Adrienn). Mindennek pedig több társadalmi (pl. párválasztás, gyermekvállalás kitolódása, csökkenő születésszám, DINK-jelenség, NINJA-jelenség) és egyéni hatása is van (pl. felnőttkori együttélés a szülőkkel sok feszültséget okozhat).

Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/mamahotel-1h0r6rz0weojl4e?live

Senior elemző | Megjelent írások

Erdélyi Dóra makroökonómiai elemző. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott közgazdasági elemző mesterszakon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Magyar Kereskedelmi Banknál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja. 2022. szeptembere óta az Oeconomus senior elemzője.

Iratkozzon fel hírlevelünkre