Categories
OecoBooks

Oeconomus Könyvajánló: Így kereskedtünk a Kádár-korszakban

Aki élt már a Kádár-korban annak azért, aki pedig még nem, annak azért lehet érdekes olvasmány Borvendég Zsuzsanna, 2017-ben megjelent „Az Impexek kora” című könyve. Az Impexek a korabeli külkereskedelmi vállalatok voltak, ezek vezetői pedig izgalmas ügyleteket folytattak, főként az 1970-es évektől. Feladataik szerteágazóak voltak, sikerült elérniük azt a kiváltságot, hogy szabadon tudtak céget alapítani Nyugaton. Tulajdonképpen egy offshore hálózatot alakítottak ki, amely következtében a magyar gazdaság helyzete jelentősen romlott, elindult az ország az eladósodás irányába. A rendszerváltásra már teljesen láthatóvá váltak a problémák, azok megoldása azonban lényegesen tovább tartott, mint azt bárki, a kor résztvevői közül sejtette volna.

A könyv segítségével bepillantást nyerhetünk a „rövid huszadik század” magyarországi külgazdaságának és politikájának összetett világába. A több oldalnyi levéltári forrás felkutatásával elsőkézből mutatja be a szerző a sokszor kétes ügyleteket, a titkosszolgálati jelentésekkel pedig tovább színesíti a történetet. Azoknak ajánlom a könyvet, akik érdeklődnek a Kádár-korszak iránt, valamint akik szívesen olvasnak vállalati ügyekről, külgazdasági döntésekről, titkosszolgálati tevékenységről. Számomra kifejezetten érdekes volt a sokszor száraz tények sajátos, kivételes ismertetése, valamint az üzleti kapcsolódási pontok bemutatása, amelyek meghatározónak bizonyultak még a XIX. századi magyar gazdaságban is.

Borvendég Zsuzsanna (2017): Az Impexek kora. Kárpátia Stúdió Kiadó, 336 oldal – könyvajánló

Elemző | Megjelent írások

Szigethy-Ambrus Nikoletta, nemzetközi kapcsolatok elemző. Mestertanulmányait a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karán folytatta. Kutatásokat folytat az orosz-ukrán konfliktus, a külkereskedelmet érintő és gazdaságtörténeti témakörökben is. Jelenleg az ELTE BTK PhD hallgatója, kutatási területe a Magyarországra áramló külföldi tőke szerepe az ország iparosodásában a XIX-XX. század során.

Iratkozzon fel hírlevelünkre