Categories
Demográf-Blog

Kit akarnak becsapni?

A világszerte tragikusan alakuló gyerekvállalási mutatók publikálása minden alkalommal ugyanazt a bizarr rituális táncot hívja életre a médiában.

Könnyen felállíthatjuk ennek modelljét:

  1. Kijön egy sokkoló adat a termékenységről, a születések számáról vagy az első gyermekét megszülő anya átlagos koráról.
  2. A média úgy számol be a fejleményről, mint ami folytatja az elmúlt időszak negatív trendjét, de azért alapvetően váratlan volt.
  3. A megszólaltatott fősodor társadalomtudósok elmondják, hogy mivel a társadalom elsöprő többsége továbbra is szilárdan gyermekeket szeretne, az adatok valójában a külső körülményeket, az elszenvedett nehézségeket tükrözik.
  4. Rövid időszak elteltével kijön egy sokkoló adat a termékenységről, a születések számáról vagy az első gyermekét megszülő anya átlagos koráról.

és így tovább, és így tovább.

 

Ez a bizarr rituális tánc az Egyesült Államoktól Magyarországon keresztül Dél-Koreáig teljesen egységes, mondhatni globális műfaj.

Felvetődik a kérdés: a külső körülmények miért mindig csak negatívak? Illetve egy hosszútávú negatív trend folytatódása miért váratlan?

Ennél is károsabb azonban a fáradhatatlan kísérlet a hallgatók, olvasók becsapására, félrevezetésére.

A központi állítás, hogy a társadalom elsöprő többsége szilárdan gyerekeket akar, egész egyszerűen már régóta nem igaz.

 

Történelmi mélyponton az amerikai termékenységi ráta.

 

Az Egyesült Államokban a fiatalok gyermekvállalásához fűződő viszonyulása folyamatosan, és egyre gyorsuló ütemben negatív irányba változik. Olyan gyorsan, hogy a Newsweek részére készült felmérés szerint mostanra a 45 év alatti amerikaiak 30 százaléka, a 25 év alatti amerikai fiatalok csaknem fele nem is tervez gyereket vállalni.

Érdemes megemlíteni egyébként, hogy a kutatásban részt vevő alanyok 23 százaléka a klímaváltozás miatt kifejezetten felelőtlenségnek tartotta a gyerekvállalást. Még szerencse, hogy a kultúra és a társadalom gyerekbarát, hiszen hány százaléka a megkérdezetteknek mondaná ezt, ha nem az lenne!

Ezzel az USA azonban csak a gazdag ázsiai országokhoz kezd felzárkózni, ahol ugyanez a trend már régebb óta tart: mára Dél-Koreában a 25 és 45 év közötti nők nem kevesebb, mint 62 százaléka nem tervez gyereket felnevelni. Egyáltalán.

Magyarországon ez az arány 2008-ban 1-2 százalék volt, mostanra pedig 18 százalék. Tehát nálunk sincs semmi probléma, a hazai fiatalok sziklaszilárd gyerekvállalókká válnak majd, ahogy a külső körülmények javulnak. Problémát legfeljebb a gyermeket nem vállalókkal szembeni előítéletek, és az „invazív családpolitikai intézkedések” jelentenek.

Kit akarnak becsapni?

 

Vezető elemző | Megjelent írások

Tatár Mihály több mint másfél évtizede foglalkozik a tőzsde világával, elsősorban a deviza- és nyersanyagpiacokkal, különös tekintettel a geopolitikai és világgazdasági krízishelyzetekre. Az Erste Befektetési Zrt, a MOL Csoport, az MNB és az MKB bank korábbi szakértője.

Iratkozzon fel hírlevelünkre