Categories
Demográf-Blog

Aranyláz után ezüst cunami

A 19. század közepén mintegy 300 ezer embert vonzott a világ minden tájáról Kaliforniába az aranyláz. Az arany miatt elüldözték az indián őslakosokat, rombolták a természeti környezetet, ugyanakkor San Francisco egy sáros faluból világvárossá nőtte ki magát, fejlődött az infrastruktúra, az aranyláz lecsengésével a mezőgazdaság indult virágzásnak.
Floridában az aranyláz nem a sárga nemesfémmel, hanem az ingatlanspekulációval van összefüggésben. Napjainkban azonban egy új kifejezést tanulnak a floridaiak: ezüst cunami. A szökőárnak sem a nemesfémhez, sem az ingatlanspekulációhoz nincs köze. Ezüst korosztály a Baby boomer generáció, azaz az 1945 és 1965 között született 73 millió amerikai. Ennek a korosztálynak az öregedése jelentős hatással van az amerikai társadalomra: ellátásuk az ország egészségügyi kiadásainak több mint egyharmadát teszi ki, de számos egyéb szolgáltatást és infrastruktúrát is a 65+ korosztály igényeihez kell igazítani.
Florida – különösen az állam déli része – mágnesként vonzza a Baby boomereket. Mint a szökőár a partot, úgy árasztják el az államot. Florida lakóinak 18 százaléka már most idősebb, mint 65 év. Dél-Floridában 130 ezer 85 év feletti amerikai él, számuk 2050-re meghaladja a 310 ezer főt.

Florida nincs felkészülve az idős generáció ilyen mértékű beáramlására. Nincs elég orvos, előrejelzések szerint az államban 2035-re már több mint 17 ezer betöltetlen orvosi állás lesz. Különösen nagy a hiány az idősgondozásban dolgozó geriáter szakorvosokból, de nem megoldott az idősek otthoni ápolása sem.
Floridában a tömegközlekedés fejlettsége elmarad a szükségestől. Emiatt az idősek vagy nem tudnak kimozdulni a lakóhelyükről, vagy továbbra is volán mögé ülnek, növekvő számú balesetet okozva.
Miért fontos ez számunkra? Mert ideje riadót fújni. Az Európai Unióban a népesség több mint egyötöde 65 éves vagy idősebb, a 80 év felettiek aránya az elmúlt két évtized alatt csaknem megkétszereződött, miközben a 20 év alattiak száma egyre kevesebb. A 65 év felettiek aránya Olaszországban (24%), Portugáliában (24%), Bulgáriában (23,5%), Finnországban (23,3%), Görögországban (23%) és Horvátországban (22,7%) a legmagasabb. Magyarország mind a 65 év felettiek arányát, mind a medián életkort tekintve az EU középmezőnyébe tartozik: a 65 év felettiek aránya az uniós átlag alatt van, 20,5 százalék, a medián életkor 44,2 év. De egyre nő az idősek aránya, és az ezzel járó kihívásokkal mi is szembesülünk. Jó lenne már most felkészülni ezekre!

Vezető kutató at Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány | Megjelent írások

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre