A sétától elfáradva a fiatal nő, Kang Seung-min leült egy padra Szöul egyik parkjában, a babakocsit maga mellé húzva. Egy idősebb hölgy sétált hozzá mosolyogva, hogy beszélgessen vele az anyaságról. „Nem is vagyok házas”, válaszolta Kang, és megmutatta, hogy a kocsiban egy kiskutya üldögél. „Nem akarok megházasodni, inkább költöm a kutyámra a pénzt”, tette hozzá Kang a hölgy meglepődött arcát látva.
Dél-Koreában szárnyalnak a kutyakocsi eladások, és mostanra lehagyták a babakocsi eladásokat is. Hasonlóan más fejlett országokhoz és az Egyesült Államokhoz, egyre több felnőtt kezeli gyerekként kutyáját: születésnapi bulit szerveznek részükre, nyaralásra viszik őket, és kutyakocsit vesznek ölebeik számára.
Mindez érthető frusztrációval tölti el a dél-koreai kormányt, amely nemrég nemzeti vészhelyzetet hirdetett, miután sosem látott mélységbe zuhant a termékenységi ráta: 0,72-re. Ez gyakorlatilag harmada a társadalmi reprodukcióhoz szükséges szintnek (2,1), és pár évtizeden belül egy demográfiai összeomlással egyenértékű. A friss kérdőívek szerint ráadásul ma már a 20 és 49 év közötti dél-koreai nők 50 százaléka egyáltalán nem is akar gyermeket.
A dél-koreai termékenység útja 6-ról 0,72-re. Jó, ha eszünkbe véssük: nincs természeti törvény, ami 1 felett tartja nekünk a termékenységi rátát! Beavatkozás nélkül az irány: egyre lejjebb. (Forrás: FRED)
A kutyakocsi eladások viszont a négyszeresükre emelkedtek 2019 óta. Egy-egy márkás darab ára eléri 1100 dollárt (400 ezer forintot) is.
Persze fontos, hogy a kutyakocsi kellően márkás legyen! (Forrás: WSJ)
A jelenség egy új, utcán játszható játékot is életre hívott: a velünk sétáló személlyel megpróbáljuk megtippelni, hogy vajon baba, vagy kutya van-e a messziről közeledő kocsiban!
Csak remélhetjük, hogy a kiskutyák felnőtté válva fenntartják majd a dél-koreai nyugdíjrendszert és gondoskodnak majd idős, magányos gazdáikról.
Forrás:
Nation With Lowest Birthrate Is Rocked by Soaring Sales of Dog Strollers – WSJ
Tatár Mihály több mint másfél évtizede foglalkozik a tőzsde világával, elsősorban a deviza- és nyersanyagpiacokkal, különös tekintettel a geopolitikai és világgazdasági krízishelyzetekre. Az Erste Befektetési Zrt, a MOL Csoport, az MNB és az MKB bank korábbi szakértője.