Categories
OecoGlobus

A háború és a szankciók ellenére is növekszik az orosz műtrágya export

A 2022-es orosz-ukrán háború kitörése nemcsak a térségünk geopolitikai helyzetére, valamint az európai gazdaságra, de közvetetten a mezőgazdasági ágazatra is negatívan hatott. Az energiaárak növekedése mellett a gazdáknak szembe kellett nézniük az Oroszországgal szemben foganatosított szankciók közvetett hatásai miatt a műtrágya árának emelkedésével is. A mezőgazdasági ráfordítások így az utóbbi három év során inkább emelkedtek, mindössze az előző év közepétől kezdődhetett meg a zsugorodás. A műtrágya magyar áránál 25%-os csökkenést mértek 2024 végén, emellett pedig a többi mezőgazdasági ráfordításnál is visszafogottság figyelhető meg.  Összefoglalónkban a magyarországi helyzet mellett kitérünk arra is, hogy honnan szerezhetik be a gazdák a műtrágyát, valamint, hogy az orosz műtrágya exportja hogyan tudott rekord értékeket elérni az elmúlt évek során.

A magyarországi mezőgazdaság teljesítményének vizsgálatakor a szektor főbb mutatói 2024-ben az azt megelőző évi értékhez képest számottevő romlást mutatnak. A gabonafélék termésmennyisége -15,7%-kal, a beruházások volumene -11,7%-kal, a munkaerő-ráfordítás nagysága -5,6%-kal, a mezőgazdasági kibocsátás volumene -3,7%-kal, míg a termelői árak -3,2%-kal csökkentek az előző, 2023-as évi adatokhoz képest. A gabonafélék esetében főként az időjárási viszontagságok okoztak jelentős visszaesést, a búza termésmennyisége 2024-ben 10%-kal csökkent a 2023-as évi értékhez képest. A mezőgazdasági ráfordítások árai 2024-ben összességében 6,4%-kal csökkentek, emögött pedig a műtrágya árának várva várt, 25%-os mérséklődése húzódik meg.

Áttekintve a mezőgazdasági ráfordításokat, kitűnik, hogy 2021-től egyre emelkedtek az egyes árindexek. 2021-ben a műtrágya árindexe a 2000-es bázisévhez képest 361,4 százalékponton állt, tehát több, mint 3,6-szorosa volt a korábbi értéknek. Egy évvel később az orosz-ukrán háború kitörésének hatására ez az érték 926 százalékpontra emelkedett, tehát több mint kilenceresére a bázisévben mért árnak. A ráfordításoknál az árindex változás itt volt a legmagasabb, még egy évvel később, 2023-ban is 587,1 százalékponton állt a műtrágyafélék ára a korábbihoz képest. Hasonló tendencia figyelhető meg a mezőgazdaságban nélkülözhetetlen vetőmagok, valamint a gazdaságok működtetésénél elengedhetetlen energia árainál. A növényvédő szerek árindexe valamivel kisebb mértékben, de emelkedést mutat a jelzett időszak során. Az árindexek csökkenése a 2023-as évtől figyelhető meg, de még 2024-ben is jelentősen magasabb a legtöbb kategória tekintetében, mint a korábbi évek során megfigyelhető volt.

A magyarországi műtrágya árak nem egyedi esetet képviseltek, hiszen a hazai beszerzésekre a világpiaci árak folyamatosan hatnak. Magyarországra főként szlovák, osztrák, szlovén, szerb olasz és román műtrágya import érkezik, amelyek vagy az adott országban kerülnek előállításra, vagy valamely nagyobb kibocsátó ország révén jutnak el ezeken az államokon keresztül hazánkba.

A globális árindex adataiból jól kiolvasható, hogy a 2022 első félévére vonatkozó időszakban csúcsot ért el a világpiaci ár ezen termék esetében. 2022. február 28. és május 31. között átlagosan 258 százalékponton állt a műtrágya árindexe, ami a 2010-es bázisévhez képest több mint 2,5-szeres növekedést jelent. 2022 májusától csökkenés indulhatott meg a termék árának alakulásában, de a 2021. március végi kiinduló árindexet azóta mindössze egyszer, 2024 májusában közelítette meg. A jelenlegi adatok szerint idén márciusban közel 30%-kal volt magasabb a műtrágya világpiaci ára, mint 2010-ben. A világpiaci árindex ingadozás mögött a műtrágya előállításához szükséges földgáz ára, valamint energia árának mozgása is meghatározó. Azokban a hónapokban, amelyek során az európai és a világpiaci energiaárak is csúcsokat döntöttek – jellemzően 2022 és 2023 során – a műtrágya ára ezzel párhuzamosan növekedett. A 2024-es év során az energiaárak fokozatosan csökkenő tendenciát vettek fel a korábbi értékekhez képest, így a gazdák ismét valamivel kedvezőbb áron érhették el a műtrágyát. Az energiaárak mellett a szállítási költségek változása, az üzemanyagok árának emelkedése is hatással volt a műtrágya felvásárlási árának alakulására, mindez pedig közvetetten hatott a mezőgazdasági ráfordítások és megtermelt növények fogyasztói árára is.

Az orosz-ukrán háború hatását már korábban elemeztük, azonban arra kevésbé tértünk ki, hogy a műtrágya importjára a szankciók és a szállítási akadályok milyen hatást gyakoroltak. A globális rangsorban Oroszország és Kína vezetik a műtrágya exportját, éves szinten átlagosan több mint 10 milliárd USD értékben szállít a két vezető ország műtrágyát szerte a világba. Oroszország exportbevételeinél a műtrágya szintén meghatározó, a 2023-as évi adatok alapján 15 300 millió USD volt az exportált érték, ami a teljes áruexport 3,8%-át adja. Elsődleges célországai között Brazília, India, Kína és az USA állnak, de stabil bázist jelentenek az értékesítésben az európai országok felvásárlói is. Az USA pozíciója a háború ellenére is stabil maradt, éves szinten több mint egy milliárd USD értékben érkezik az Egyesült Államokba orosz eredetű műtrágya. Amerika az elmúlt években ugyan elkezdett magasabb arányban kanadai termékeket vásárolni, de az orosz áru továbbra is markánsan jelen van a külkereskedelmi termékszerkezetében.

Az exportadatok alapján egyértelműen megállapítható, hogy az elmúlt bő egy évtized adatainak tekintetében 2022-ben, tehát a háború kitörésének évében rekordmagas volt az oroszországi műtrágya export. 2022-ben 20 800 millió USD-t tett ki az áru exportjának összege, ami az egy évvel korábbi értékhez képest több mint 30%-os növekedést jelent. A szankciók ugyan nem terjednek ki az oroszországi műtrágya európai értékesítésének tilalmára, viszont az EU vámok alkalmazására buzdítja az európai országokat, valamint arra kéri az importőröket, hogy inkább feldolgozott állati trágyát alkalmazzanak műtrágya helyett. Oroszország mellett Belarusszal szemben hasonló retorziók érvényesek, amely szintén jelentős európai beszállítója a műtrágyának. Ebben az esetben már inkább tapasztalhatunk visszaesést a számokban, viszont ez sem akkora mértékű, mint ahogyan az várható lenne.

Az orosz számokra vonatkozó magyarázat viszonylag egyszerű: annak ellenére, hogy számos intézkedés nehezíti az innen származó műtrágya felvásárlását az európai gazdaságokban, továbbra is Oroszország az egyik legnagyobb beszállító a kontinensen. Az árut importáló európai országok szerkezete megváltozott 2022 óta: a háború előtt az első helyen Finnország, majd Észtország és Ukrajna álltak, valamint Lengyelország követte a sort, az ő helyüket 2023-ban már Németország, Franciaország és Szerbia vették át. Lengyelország továbbra is stabil felvásárlója az orosz műtrágyának, 2023-ban 241 millió USD értékben importáltak. Mindazonáltal a kereskedelemet számos tényező nehezíti, amelyek meghatározóak az árra és a mezőgazdasági ráfordítási költségekre nézve is. Ilyen befolyásoló faktor, hogy az orosz bankok már nem részei a SWIFT rendszernek, ezért a pénzügyi tranzakciók nehézkesebbek, továbbá költségesebbek is. A szállítási nehézségek a háború miatt ugyancsak napirenden vannak, hiszen a közúti szállítás számos nehézségbe ütközik, a vasúti és a folyami vagy tengeri pedig nem minden esetben alkalmazható.

Az akadályok azonban mindeddig úgy tűnik nem szabnak gátat az orosz műtrágya export bővülésének, a 2024. évi előzetes adatok szerint ugyanis 33%-os növekedést rögzítettek az EU-ba irányuló orosz export ezen árucsoportjánál. Mindez 6,2 millió tonna műtrágyát tesz ki, amely értéke eléri a 2,2 milliárd eurót. Egyes becslések szerint az orosz államnak mindebből 550 millió eurós adóbevétele származott. A sikeres éveken felbuzdulva Oroszországban számos projektet jelentettek be a műtrágyagyártó kapacitások növelésére, amelyek nem csak az országon belül, de külföldön is termelnek majd. Brazíliában, amely a legnagyobb importőre az orosz műtrágyának az orosz EuroChem egymilliárd dolláros költségen épít műtrágyagyárat, így a szállítási többletköltségek és akadályok már nem fognak további nehézségeket okozni a két ország kereskedelmében.

Összességében mind a hazai, mind a globális műtrágya gyártás és értékesítés az elmúlt évek során számos nehézséget élt meg. Az idei év eleje óta úgy tűnik, hogy az árak konszolidálódtak, de ennek a stabilitását jelentősen meghatározza az orosz-ukrán háború alakulása és az energiaárak változása. Oroszország rendkívüli haszonnal értékesíti a külföldi országok számára a műtrágyaféléket, a külpiacokon létrehozott gyártóegységek pedig a szállítási akadályok leküzdésén túl az orosz befolyás növekedését is elősegítik.

Elemző |  Megjelent írások

Szigethy-Ambrus Nikoletta, nemzetközi kapcsolatok elemző. Mestertanulmányait a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karán folytatta. Kutatásokat folytat az orosz-ukrán konfliktus, a külkereskedelmet érintő és gazdaságtörténeti témakörökben is. Jelenleg az ELTE BTK PhD hallgatója, kutatási területe a Magyarországra áramló külföldi tőke szerepe az ország iparosodásában a XIX-XX. század során.

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre