Categories
Hírek Rendezvények

Central European Summit – Szijjártó Péter: egyedül a magyarok állíthatják meg Ukrajna erőltetett tempójú EU-csatlakozását

Egyedül a magyarok állíthatják meg Ukrajna erőltetett tempójú európai uniós csatlakozását, ami hazánk gazdaságát megoldhatatlan kérdések elé állítaná, és tönkretenné az eddigi eredményeket – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten az MTI tudósítása szerint.

A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Közép-európai Csúcstalálkozó című rendezvényen elmondott beszédében tiltakozását fejezte ki az Ukrajnával kapcsolatos friss brüsszeli javaslatok ellen, amelyek értelmében még több pénzt és fegyvert, továbbá katonai tanácsadókat is kellene küldeni, valamint lehetővé kellene tenni azt, hogy az ország már a hivatalos csatlakozása előtt csatlakozhasson az Európai Unióhoz.

„Most itt azt hiszik, hogy valamit összekevertem, de nem (…) Brüsszelben azt a célt tűzték ki, hogy Ukrajnát teljes mértékben integráljuk gazdaságilag az Európai Unió belső egységes piacába, még azelőtt, hogy Ukrajna teljes egészében csatlakozna az Európai Unióhoz. Tehát Ukrajna teljes gazdasági integrálását akarják még azelőtt, hogy Ukrajna a csatlakozási tárgyalásokat magukat lezárná” – fejtette ki.

„Ez azt jelentené, hogy az ukrán munkaerő elárasztaná az európai és benne a magyar munkaerőpiacot. Ez azt jelentené, hogy a teljesen más sztenderdek szerint termelő, GMO-val és mindenféle egyéb, silány minőségű anyagokkal fertőzött mezőgazdasági termények elárasztanák a közép-európai, s így benne a magyar piacot (…) Ez azt jelentené, hogy a silány minőségű, ezért az itteninél mindenképpen olcsóbban elérhető szolgáltatások tönkrevernék a magyar vállalatok egy jelentős részét” – sorolta.

„Az ukrán erőltetett extra gyors csatlakozás megoldhatatlan kérdések elé állítaná a magyar gazdaságot, és tönkretenné mindazokat az eredményeket, mindazokat a vívmányokat, amelyeket eddig együtt, mi, magyarok elértünk” – figyelmeztetett.

„Jól látszik, hogy Brüsszelben eldöntötték, hogy politikai, ideológiai, filozófiai, geopolitikai, egyéb ügyek miatt Ukrajnát minél előbb be kell nyomni az Európai Unióba” – fűzte hozzá.

Szijjártó Péter kijelentette, hogy Brüsszelben tisztában vannak azzal, hogy mindezt egyedül a magyarok tudják megállítani. „Egyrészt mi vagyunk elég bátrak egyedül, hogy a brüsszeli liberális mainstreammel szembemenjünk, s másrészt nálunk van elég politikai stabilitás ahhoz, hogy a kormány egy ilyen nagyon durva brüsszeli hengerrel szembe merjen menni” – fogalmazott.

„Ezért láthatóan minél előbb próbálnak előállítani egy olyan eredményt, ami azt mutatná, hogy de hát a magyarok támogatják Ukrajna európai uniós csatlakozását” – folytatta.

„És ugye tegnap vagy tegnapelőtt megtudhattuk, hogy a Tisza Párt valóban támogatja Ukrajna európai uniós csatlakozását. Azonban a Tisza Párt nem a magyar emberek, hanem Brüsszel hangját jeleníti meg. És hogy Magyarország, a magyar kormány milyen álláspontot képvisel ebben a kérdésben, az a magyar emberek hangjától, véleményétől függ, ezért majd a véleménynyilvánító szavazáson lehetőségük lesz a magyar embereknek elmondani, hogy ők mit gondolnak erről a kérdésről” – emelte ki.

A miniszter ezután kitért a kárpátaljai magyarok „brutális” jogfosztására is, és sérelmezte, hogy Ukrajna vezetése immár tíz éve nem mutat semmifajta készséget a kérdés rendezésére.

„Tíz év alatt négy ukrán külügyminiszterrel dolgoztam. Szerintem legalább 25-30-szor találkoztunk, és 25-30-szor kezdődött azzal a megbeszélés az ukrán partnerek részéről, hogy ’de hát Péter, mi a gond?’ És amikor az ember fiatalabb meg a pályája elején van, még toleráns ezzel a helyzettel szemben, aztán ahogy idősödik, úgy már ez a toleranciaküszöb egyre mélyebbre kerül, és egy idő után az ember kikéri magának, hogy azért egy komplett országot, egy komplett nemzetet nem illik hülyének nézni” – húzta alá.

„Tíz éve világos, hogy mit várunk el az ukránoktól. Adják vissza azokat a jogokat, amelyekkel a magyarok 2015 előtt rendelkeztek, pont. Nem bonyolult. Semmi extrát nem kérünk” – tette hozzá.

A magyar kormány Donald Trump volt már jóval Donald Trump előtt, s a további siker receptje az eddigi politika folytatása: nemet kell mondani a háborúra, az illegális migrációra és a genderőrületre – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.

A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Közép-európai Csúcstalálkozó című rendezvényen rámutatott, hogy az utóbbi években új világrend kezdett kialakulni a válságok nyomán, idén januárban azonban totális fordult áll be Donald Trump beiktatása nyomán azzal, hogy mostantól patrióta elnök áll a világ első számú szuperhatalmának számító Egyesült Államok élén.

Úgy vélekedett, hogy ezáltal a nemzetközi liberális mainstream „egy olyan mélyütést kapott, hogy még mindig kótyagosan járnak tőle”, mert az amerikai fejlemények megcáfolták az önmaguk exkluzivitásába vetett hitüket, azt hogy kizárólag a liberális fősodor lehet jó és sikeres.

„Minket is azért ér folyamatosan politikai támadás, mivel mi, magyarok az élő cáfolatai vagyunk annak, hogy a liberális mainstream a kizárólagosan jó és a kizárólagosan sikeres. Mert mi patriótaként vagyunk sikeresek. Ez az a kombináció, patrióta és sikeres, amit Brüsszelből nem tudnak megemészteni” – húzta alá.

Majd rámutatott, hogy a régi-új amerikai elnök elkezdte beváltani a kampányígéreteit, véget akar vetni az ukrajnai háborúnak, közvetlen tárgyalásokat kezdett Oroszországgal, továbbá elzárta a más államok belügyeibe való bavatkozások pénzügyi forrásait, s kitört a józan ész forradalma is: az apa férfi, az anya nő, és az ember vagy férfinak vagy nőnek születik.

„No war, no migration, no gender, ugye így lehent összefoglalni a józan ész forradalmát. És ez a Donald Trump-i stratégia egybevág a magyar stratégiával” – szögezte le.

„És kellő szerénytelenséggel mondhatjuk, hogy mi Donald Trump voltunk Donald Trump előtt. Mert mi ugyanúgy nemet mondunk a háborúra, nemet mondunk az illegális migrációra, nemet mondunk a genderőrületre, józan észre alapuló gazdaságpolitikát folytatunk, és a kölcsönös tiszteletre alapítjuk a külpolitikai stratégiánkat” – tette hozzá.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány tizenöt éve úgy tud sikeres lenni, hogy közben totális ellenszélben kell haladnia.

„És ha most azt a kérdést tesszük föl, hogy mi a jövőbeli siker receptje, akkor egy egyszerű szóval lehet erre válaszolni, ez pedig a ’folytatás’. A jövőben is legyünk Donald Trump!” – mondta.

„Mivel nekünk a jövőre nézve is az a célunk, hogy kimaradjunk a szomszédban zajló háborúból, és minden támogatást megadjunk ahhoz, hogy béke legyen. Nekünk a jövőben is az a célunk, hogy megállítsuk az illegális migrációt, és fenntartsuk azt a szuverén jogunkat, hogy mi döntsük el, kivel vagyunk hajlandók együtt élni. Elkötelezettek vagyunk az identitásunk megőrzése mellett. És a jövőben is megvédjük a gyerekeket” – sorolta.

„Tegnap ennek egy újabb fontos alkotmányos támaszát adtuk meg az agresszív genderpropagandával szemben. És a jövőbeni siker receptjéhez hozzátartozik az is, hogy a jövőben se engedjük meg azt, hogy Brüsszel a mi fejünk felett döntsön rólunk” – fűzte hozzá.

Szijjártó Péter ezért fontosnak nevezte, hogy az olyan meghatározó kérdésekben, mint például Ukrajna csatlakozása, a magyar emberek dönthessenek.

„A siker receptjéhez hozzátartozik az is, hogy mi tizenöt éve a magyar emberek hangjára vagyunk kíváncsiak, tizenöt éve a magyar emberek akarata szerint kormányzunk. És ha megnézzük a valódi definíciókat, akkor ezt hívják demokráciának. Mi vagyunk Európa legerősebb demokráciája, mert itt kapott legtöbbször demokratikus felhatalmazást a kormány” – jelentette ki.

„Magyarországon a kormány nem zsákbamacskán és nem lottón nyerte a lehetőséget a kormányzásra, hanem az emberek döntése alapján. És a magyar emberek tapasztalati döntéseket hoztak 2014-ben, 2018-ban és 2022-ben is. Az azt megelőző négy, nyolc és tizenkét év tapasztalata alapján hozták meg a döntésüket, amelynek a megkérdőjelezésére senkinek nincsen joga sem az ország határain belül, sem azon kívül. A siker receptje tehát a folytatás” – összegzett.

Vezető elemző |  Megjelent írások

Külpolitikai szakértő, újságíró, sajtóreferens. Tizennégy évig dolgozott külpolitikai újságíróként és szerkesztőként, elsősorban a Magyar Nemzetnél. Szakterülete a Közel-Kelet és Észak-Afrika. Újságíróként a térség több országában és konfliktusövezetben járt. Tudósított többek között Izraelből és Palesztinából, Libanonból, Irakból, Törökországból, Jordániából és Szaúd-Arábiából, de járt Ukrajnában, Hegyi-Karabahban és Cipruson is.

Iratkozzon fel hírlevelünkre