A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 2025 januárjában az előző év azonos időszakához képest a kiskereskedelmi forgalom volumene 4,7%-kal bővült, míg 2024 decemberéhez viszonyítva 2,2%-os növekedés volt látható. Mind az élelmiszer és a nem élelmiszer-kiskereskedelemben bővülés volt láható. Ezeket a folyamatokat egyértelműen megalapozza a hazai teljes foglalkoztatottság és a 16 hónapja tartó, legutóbb 6,1%-ot kitevő reálbéremelkedés is. Várakozásaink szerint tovább mérséklődik a fogyasztói bizalmatlanság és visszatér a fogyasztási kedv.
Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/kisker-forgalom-202501-1h1749wnpqk1q2z?live
Miért fontos a kiskereskedelem a gazdaság növekedése szempontjából?
A kiskereskedelmi tevékenység a GDP jelentős szeletét adja. Az EU-ban a GDP több mint 15%-a köthető ehhez a szektorhoz és a foglalkoztatás tekintetében is 10% körüli értéket képvisel. Magyarországon a kiskereskedelem a bruttó hozzáadott érték nagyjából 5%-át adja. Ezen kívül az ágazat az egyik legnagyobb foglalkoztató szektor, ugyanis az évtized elején Magyarországon a foglalkoztatottak több mint 8%-a dolgozott a kiskereskedelemben.
A szektor kiveszi a részét a beruházásokból is, és innovatív megoldásokat kínálva növeli a versenyképességet. Ezen kívül a a kiskereskedelem a fogyasztás egyik fő csatornája, így közvetlenül befolyásolja a gazdasági növekedést. 2024-ben az év első kilenc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összesen 2,7 százalékkal bővült és ez felfelé húzta a teljes gazdasági teljesítményt. Ezen kívül a szektor egyben jó gazdasági indikátor is, ugyanis a kiskereskedelmi forgalom alakulása jól tükrözi a gazdaság általános állapotát és a fogyasztói bizalmat. A szektor teljesítménye gyorsan reagál a gazdasági változásokra, így fontos mutatója a gazdaság egészének. Összességében a kiskereskedelem a gazdaság tartóoszlopaként funkcionál, közvetítve a termelők és fogyasztók között, miközben jelentős foglalkoztatóként és beruházóként is hozzájárul a gazdasági növekedéshez.
A Budapesti Corvinus Egyetem gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés szakán végzett közgazdász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem joghallgatója.