Az első feljegyzés a karácsonyfáról a 15. század végéről származik, akkor még almával és tobozzal díszítették fel. Tömeges mértékben a 18. század közepétől terjedt el, először Németországban, majd egész Európában. A legenda szerint Magyarországon Brunszvik Teréz grófnő állította 1824-ben az első karácsonyfát.
1824 karácsonya nemcsak az első magyarországi karácsonyfa miatt érdekes, hanem mert valamikor ekkortájt volt az a pillanat, amikor a Föld lakosainak a száma átlépte az egymilliárd főt. Ebben az időszakban a Föld lakóinak nagyjából az ötöde élt Európában, azaz a népességszám nagyjából 224 millió fő volt. Nyugat-Európa volt a legsűrűbben lakott, azon belül is a mai Franciaország, Németország, Olaszország és Nagy-Britannia területén éltek a legtöbben. Ekkoriban még az európai lakosság alig több mint 10 százaléka élt városban. Magyarország össznépessége az 1820-as években 4,5 millió fő körül lehette.
Mára a helyzet jelentősen megváltozott. Szenteste sok ház és lakás ablakában ott világítanak a karácsonyfát díszítő gyertyák vagy égők. De nemcsak a karácsonyfák száma nőtt ugrásszerűen, hanem a Földet benépesítő embereké is.
Az emberiség hosszú történelme során valóban az 1800-as évek elejére érte el az egymilliárd főt, ennek a megduplázódására viszont már kevesebb, mint másfél évszázadra volt szükség A Föld népessége ezt követően exponenciálisan növekedett, a 20. században robbanásszerűen nőtt. 1930-ra a népesség kétmilliárd, 1959-re már 3 milliárd fő volt, majd a rohamos növekedés eredményeképp 2011-re a 7 milliárd főt is elérte. Alig több mint 10 év alatt újabb 1 milliárd fővel nőtt a Föld lakóinak a száma, 2023-ra már elérte a 8 milliárd főt. 2024. január 1-én 449 millió lakos élt az Európai Unióban, míg Magyarországon 9,58 millióan éltünk.
Categories
2024.12.27.