Örményországban rendezték meg az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, amelyen több meghatározó nemzetközi szereplő is részt vett, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mark Rutte NATO-főtitkár.
A jereváni találkozó ismét ráirányította a figyelmet Örményország geopolitikai helyzetére és külpolitikai mozgásterére. Az ország az elmúlt időszakban látványosan nyitott a Nyugat felé, miközben továbbra is szoros kapcsolatban áll Oroszországgal – katonai és gazdasági értelemben egyaránt. Örményország továbbra is tagja a „keleti NATO-ként” emlegetett Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének, emellett része az Eurázsiai Gazdasági Uniónak is. Ez azt jelenti, hogy miközben Jereván egyre intenzívebben keresi a kapcsolatot az európai és nyugati partnerekkel, továbbra is mélyen beágyazott az orosz érdekszférába.
Felmerül a kérdés: megismétlődhet-e az ukrán forgatókönyv? Megpróbálhat-e Örményország fokozatosan kiszakadni az orosz befolyás alól, és közeledni a Nyugathoz? És vajon Moszkva mennyire lenne hajlandó ezt elfogadni?
Bendarzsevszkij Anton nemrég Jerevánból tért vissza, és első kézből szerzett tapasztalatai alapján értékeli Örményország geopolitikai mozgásterét, a nyugati nyitás esélyeit, valamint az orosz–örmény kapcsolatok jövőjét.
Moderátor: László Dávid