A húsfogyasztás mintegy 2 millió éve az emberiség élvezetes és tápláló étkezési célját szolgálja, azonban a modern társadalmunkban mind mellette, mind ellene számos érv szól. Az erről szóló vitákban ugyan nem célunk állást foglalni, infografikánkon viszont annak utána járunk, hogy mennyi húst fogyasztunk világszerte, illetve, hogy hogyan változott időben és mi befolyásolja a húsfogyasztásunkat. Terítékre kerül az is, hogy milyen húst eszünk szívesen. Az adatok alapján Magyarországon 2021-ben átlagosan 82 kilogramm húst ettünk fejenként, mellyel a világon legtöbb húst fogyasztó nemzetek felső negyedében foglaltunk helyet. A legtöbb húst Hong Kongban, az USA-ban és Mongóliában eszik, míg a legkevesebbet Nigériában, Indiában és Madagaszkáron. Mindennek megismerése azért is fontos, mivel környezetvédelmi-szabályozói látókörbe kerül egyre inkább a mezőgazdaság is, elsőkörben a tehenészetek. Ennek oka, hogy a húsipar jelentős mennyiségű üvegházhatású gázt bocsát ki, a világ növekvő húsigénye így hatással van a globális felmelegedésre. Dánia például 2030-tól kezdődően megadóztatja az állattenyésztőket a szarvasmarháik (hús és tejhasznú), juhaik és sertéseik által kibocsátott üvegházhatású gázok után. 2030-tól egy tonna szén-dioxid-kibocsátás után 300 korona (40,2 euró) adót fizetnek majd, mely 2035-re 750 koronára (100,5 euró) emelkedik.
Az ábra itt hivatkozható: https://infogram.com/husfogyasztas-a-vilagon-1h1749wkjmrll2z?live
Az érdéklődők a húsfogyasztásról, a szokások változásáról és hátteréről, a globális élelmezés összefüggéseiről részletesebben olvashatnak Arve Hansen és Karen Lykke Syse 2021-es Changing Meat Cultures: Food Practices, Global Capitalism, and the Consumption of Animals című könyvében.
Erdélyi Dóra makroökonómiai elemző. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott közgazdasági elemző mesterszakon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Magyar Kereskedelmi Banknál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja. 2022. szeptembere óta az Oeconomus senior elemzője.