Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány és az Alapjogokért Központ által április 15-én szervezett nemzetközi konferencia, a Central European Summit Közép-Európa stratégiai jelentőségéről szóló panel résztvevői Ugrósdy Márton, helyettes államtitkár, a Miniszterelnöki Hivatal politikai igazgatója, Will Thibeau, az amerikai The American Military Project igazgatója, Claremont Institute, Harald Vilimsky, európai parlamenti képviselő, Patriots for Europe frakció, valamint Chris Farrell, az amerikai Investigations & Research igazgatója voltak. A beszélgetést Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus igazgatója moderálta. A panel során szó esett a nemzetközi nagyhatalmi versengés jelentette kihívásokról, az Egyesült Államok és Közép-Európa kapcsolatáról és az együttműködés mögött húzódó érdekekről, valamint arról, hogy a régió hogyan válhat tíz éven belül Európa új szellemi és gazdasági középpontjává.
Közép-Európa helye a globális színtéren
A beszélgetést Chris Farrell kezdte, aki Közép-Európát a nagyhatalmi választások kulcsfontosságú térségeként jellemezte, hangsúlyozva, hogy itt dőlhet el, az Egyesült Államok vagy Kína mellett köteleződnek-e el az országok. Figyelmeztetett, hogy az amerikai vezetés a szoros kínai gazdasági kapcsolatokat kockázatosnak tartja, és Közép-Európát kulturálisan és politikailag megbízható partnernek tekinti, amely szorosabb gazdasági és katonai együttműködést érdemel.
„Egy magyar, cseh és osztrák vezetéssel működő politikai innovációs központ létrehozása kulcsfontosságú lenne, amely új lendületet adhat az EU reformjának” – mondta Harald Vilimsky, aki a régió kulturális tisztaságát és politikai potenciálját emelte ki, megjegyezve, hogy Közép-Európa mentes a nyugati országokat sújtó problémáktól, például az illegális bevándorlástól.
Nagyhatalmi befolyás és gazdasági kilátások
Közép-Európa jövője tíz év távlatában
„Közép-Európa tíz év múlva a jelenlegi ellenállásból az európai mainstream részévé válhat” – hangsúlyozta Ugrósdy Márton. Véleménye szerint, az EU reformja akkor lehetséges, ha az európai emberek jólétét szolgálja, és a régió gondolkodó képességét használja ki.
Chris Farrell aggodalmát fejezte ki a kínai beruházások közép-európai térnyerése miatt, különösen Magyarországon. Megjegyezte, hogy a szoros kínai kapcsolatok hosszú távon megnehezíthetik az Egyesült Államokkal való partnerséget, és a régió sikeréhez világos geopolitikai elköteleződésre van szükség.
Will Thibeua egy radikális átalakulást jósolt, amelyben a magyar és más patrióta erők által vezetett mozgalom megreformálhatja az EU-t.
Olekszij Anton jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának politológia mesterszakos hallgatója. Korábban a Magyar Külügyi Intézetnél dolgozott gyakornokként, ahol a posztszovjet térség politikai helyzetével foglalkozott.
Szakterülete a nemzetközi kapcsolatok és diplomácia, különösen a posztszovjet államok politikai és gazdasági fejlődése.