Categories
Hírek Rendezvények

Central European Summit – Bóka János: a közép-európai együttműködés lehet a garancia az EU megváltoztatására

A közép-európai együttműködés lehet a garancia az EU megváltoztatására – mondta az európai uniós ügyekért felelős miniszter az Alapjogokért Központ és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány Central European Summit című nemzetközi konferenciáján a Várkert Bazárban.

Az MTI tudósítésa szerint Bóka János kiemelte: együtt kell dolgozniuk azoknak az európai államoknak és polgároknak, akik a nemzetállamokban hisznek. „Azért csatlakoztunk az Európai Unióhoz (EU), hogy garantáljuk a nemzetállamok létezését a 21. században, a globális szuperhatalmak korában” – hangsúlyozta a miniszter, aki szerint az unió jelenleg nem azt a célt szolgálja, amiért annak idején beléptünk. Nincsenek belső ellenőrzési folyamatok, garanciák a nemzetállamok hatásköreire, a szubszidiaritás elvét pedig nem veszik komolyan az uniós intézmények, sem az EU bírósága – magyarázta.

Bóka János rámutatott: az Egyesült Államokban végbement változások nagyon ígéretesek, mivel a transzatlanti kapcsolatok alapvető fontosságúak a közép-európai régió jövője szempontjából. „Ha lesz erős transzatlanti kapcsolat az USA és Közép-Európa között, akkor az az európai integráció jövőjét pozitív irányba terelheti” – fogalmazott.

A miniszter szavai szerint az európai integráció jelenleg arról szól, hogy van egy központ, és van egy periféria, amely harcot vív egymással. Aki csatlakozik az EU-hoz, annak el kell fogadnia, hogy a franciák és németek döntenek, rajtuk múlik minden – mondta. Hozzátette: ez egyoldalú alkalmazkodási folyamat, Magyarország pedig éppen azért csatlakozott az unióhoz, hogy a saját értékeit, politikai, szociológiai modelljeit hozzáadja az EU-hoz. „A nemzetek értékes entitások, hisszük azt, hogy a szuverén nemzetállamok nélkülözhetetlenek” – jelentette ki a miniszter.

Kitért arra is, hogy a V4 nagyon sikeres kezdeményezés volt, ami eddig sikeres lobbieszközként is szolgált. Hangsúlyozta: több területen – például a kohézió, versenyképesség, energia, migráció vagy mezőgazdaság – létezik „erős, egységes közép-európai platform”, annak ellenére, hogy nem vagyunk azonosak.

„Azt gondoljuk, hogy az Európai Unión belül a sokszínűségben is lehetünk egységesek, és létezhetünk békésen” – húzta alá Bóka János, aki azzal zárta beszédét, hogy Közép-Európa jövője nincs megírva, „a legfényesebb napjaink még előttünk állnak.”

Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója arról beszélt, hogy a közép-európai régiónak érdeke, hogy a Trump-adminisztráció „kiemelt, de pozitív, baráti figyelmet” fordítson rá. „Ez a régió kulturális közösség is, ahol a szabadság, a demokrácia és az ezeken nyugvó politikai stabilitás érték” – fogalmazott.

Szavai szerint az amerikai konzervatív habitus a legnagyobb átfedést a közép-európaival mutatja: „Isten, haza, család.”

Szavai szerint az amerikai konzervatív habitus a legnagyobb átfedést a közép-európaival mutatja: „Isten, haza, család.” Szánthó Miklós hangsúlyozta, hogy a Közép-Európára is leselkedő legnagyobb veszély nem Oroszország vagy Kína részéről fenyeget, hanem belülről: hogy kontinensünk szembefordul saját alapvető értékeivel. A főigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem az itt élő népek és az általuk demokratikusan megválasztott vezetők döntik el, mi legyen, hanem kívülről vagy külső erőket kiszolgálva akarják megmondani, abból eddig mindig csak baj lett. Kitért arra is, hogy Brüsszel Magyarországgal szemben politikai és ideológiai okokból pénzügyi zsarolást alkalmaz, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy az így romló életszínvonal miatti elégedetlenség erősíti az ellenzéket és a jobboldal bukásához vezet. „Én hiszem, hogy globalisták és szuverenisták küzdelmében ma Washington és Budapest ugyanazon oldalon áll, és hogy ma a jobboldali, populista Amerika legtermészetesebb szövetségesei itt vannak Közép-Európában” – mondta Szánthó Miklós. Megjegyezte: reményei szerint a keddi konferencia azt fogja megmutatni, hogy „Európa jövőjének a kulcsa is itt van.”

Törcsi Péter arra figyelmeztetett, hogy Európa bajban van, mert nem elég a koronavírus-járvány, a háború, de valójában még a 2008-as gazdasági válságból sem lábalt ki. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke rámutatott, miközben Amerika innovációban, addig Európa a szabályozásban jó, ráadásul azt is ideológiai alapon, tervgazdaságszerűen akarják lenyomni a torkunkon.

Elismerte, hogy Donald Trump vámjai valóban kihívást jelentenek. Csakhogy szerinte az érdekes az, hogy Nyugat-Európát meglepték ezek az intézkedések, miközben Közép-Európa készült rájuk.

Éppen ezért úgy vélte, Közép-Európának fő helyet kell kapnia a tárgyalóasztalnál, hogy újra eljöjjön Amerika és Európa aranykora.

Vezető elemző |  Megjelent írások

Külpolitikai szakértő, újságíró, sajtóreferens. Tizennégy évig dolgozott külpolitikai újságíróként és szerkesztőként, elsősorban a Magyar Nemzetnél. Szakterülete a Közel-Kelet és Észak-Afrika. Újságíróként a térség több országában és konfliktusövezetben járt. Tudósított többek között Izraelből és Palesztinából, Libanonból, Irakból, Törökországból, Jordániából és Szaúd-Arábiából, de járt Ukrajnában, Hegyi-Karabahban és Cipruson is.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Iratkozzon fel hírlevelünkre