Oeconomus Trendfigyelő: Interjú Bóka Jánossal – Miért lett a magyar elnökségből is jogállami vita?
Bóka János, Magyarország európai uniós ügyekért felelős minisztere volt az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány és a Mandiner Trendfigyelő c. közös podcastjának második adásának a vendége. A beszélgetés három téma köré csoportosult: jogállamiság, versenyképesség és gazdasági semlegesség.
A podcastben többek között szóba került, milyen volt az Európai Parlamentben a magyar miniszterelnök alternatív Európa-stratégiájának fogadtatása, illetve mik voltak az Európai Bizottság elnökének nyíltan politikai beszédének mögöttes okai?
Bóka János szerint ugyan az Európai Parlament története a hatáskörbővítések története, azonban az intézményi egyensúly mára már teljesen felborult, és az EU működését vészesen veszélyezteti.
Prioritás Ukrajna uniós csatlakozása?
A beszélgetésből kiderül még az is, hogy az európai integrációnak továbbra sem az a célja, hogy minden abban résztvevő tagállam mindig mindenben egyet értsen, így az sem várható el, hogy a tagállamok folyamatosan osszák a magyar álláspontot. Egészen jó példa erre Ukrajna kérdése. A magyar elnökség esetében Ukrajna áttételesen szerepel a prioritások között. Az orosz-ukrán háborúban az európai stratégia miért nem tartozik a tagállamok esetében a konszenzusos pontok közé.
Arra kérdésre, hogy prioritás-e Magyarország számára Ukrajna EU-s tagsága Bóka János kiemelte, hogy egyelőre fel sem merül ez a kérdés, így nehéz álláspontot foglalni.
Versenyképesség: összehasonlítható az EU, az USA és Kína?
A miniszter szerint Magyarország egészen nehéz időszakban vette át a soros elnökséget, de a kihívások közepette van lehetőség a bizonyításra. Ennek egyik terepe a versenyképesség deficitje, mely a jogi oldalról is egészen jól látható. Az EU versenyképességi problémája jól körvonalazhatóan a túlszabályozásban és az adminisztratív terhekben érhető tetten. Éppen ez a túlszabályozás „kergeti” el az innovatív vállalatokat.
A beszélgetésből még kiderül az is, hogy miért problematikus az EU, Kínával és az USA-val való összehasonlítása, és hogy miért lehetetlen úgy átalakítani az európai munkaerőpiacot, ahogyan az az USA-ban működik. Hallhatunk továbbá arról is, hogy hogyan hathat majd a versenyképesség holisztikus megközelítése például a hazai kis- és középvállalati szektorra.
Bóka János az EU bővítésével kapcsolatosan azzal érvelt, hogy erős őszinteségi deficit jelentkezik, mely különösen Ukrajna kapcsán jelenik meg.
Gazdasági semlegesség
A beszélgetés zárásaként pedig a gazdasági semlegesség kapcsán azt hallhatjuk, hogy Magyarország mindezt egy olyan koordináta-rendszerben kívánja érvényesíteni, melyben az EU és a NATO tagja.
A beszélgetésből még kiderül az is, hogy miért nyugtalanító a kohéziós politika átalakítása körül kirajzolódó vita és mi várható az ezután következő időszakban.
A Trendfigyelő adása meghallgatható az alábbi linken:
https://www.youtube.com/watch?v=OU9fD_-9q-4