Categories
OecoFocus OecoGlobus

BL-döntő: München számára 57 millió dollárt hozott, jövőre Budapesten a sor

Előzetes kalkulációk alapján a németországi házigazda, München városa 57 millió dolláros bevételre tett szert egyetlen hétvége alatt, a UEFA-bajnokok ligája-döntő (BL-döntő) – az európai labdarúgó-klubcsapatok legrangosabb mérkőzésének –megrendezésével. A világ médiájának figyelme a városra összpontosult, a mérkőzés elérhette a 400 milliós nézőszámot a közvetítésen keresztül, így a BL-döntőt rendező városok presztízsét biztosította München számára. Emellett a helyi szállodák teljes kapacitással üzemeltek, és az éttermek foglaltsága is a csúcsokat ért el. A soron következő, 2026-os BL-döntőt Budapesten rendezik meg. A 2021-es Európa-bajnokság csoportkörének egyes mérkőzései, majd a 2023-as Európa-liga döntője után ez lesz a valaha volt legnagyobb labdarúgó esemény, amelyet hazánkban rendeznek.

A 2026-os budapesti BL-döntő különleges esemény lesz a tekintetben is, hogy lényegesen kevesebbszer került sor Közép- és Kelet-Európában hasonló eseményre. Magyarországon az ún. élménygazdaság rendkívül erős számokat mutat fel, amelynek fontos helyszíne a Puskás Aréna, ahol a magyar labdarúgó-válogatott telt házas mérkőzései mellett a 2024/25-ös szezonban megtelt a nézőtér a Magyar Kupa-döntő szurkolóival is. A stadion továbbá nemzetközi világsztárok koncertjeinek is helyszíne, és olyan kiemelt diplomáciai eseménynek is otthont adott, mint az Európai Unió magyar elnöksége alkalmával az uniós állam- és kormányfők informális csúcstalálkozója.

A Bajnokok-ligája döntő egyik győztese München

A házigazda, München városa 57 millió dolláros bevételre tett szert egyetlen hétvége alatt, a UEFA-bajnokok ligája-döntő a megrendezésével. A Mastercard új tanulmánya szerint a május 31-én megrendezett finálé a Paris Saint-Germain és az Inter Milan között jelentős gazdasági lendületet generált a német város számára. A helyi szállodák teljes kapacitással üzemeltek, és az éttermek foglaltsága is a csúcsokat ért el. Emellett az amerikai futball csúcseseményéhez, a super bowl döntőhöz hasonlóan a városok versengenek a rendezés jogáért, annak nagy presztízse miatt. A BL-döntőt akár 400 millió főt meghaladó közönség nézheti a közvetítésen keresztül, – ami akár négyszerese is lehet az amerikaifoci legnagyobb eseményének – összekapcsolva a város nevét és a rangos mérkőzést.

Az európai foci legrangosabb klubmeccsének megrendezése gazdaságilag is kiemelkedő hatású. A 2024-es londoni döntő az általános hétvégi napokhoz viszonyítva 67-szer nagyobb külföldi költést eredményezett az angol fővárosban a nagyrészt spanyol és német látogatóknak köszönhetően. Egészen pontos 68 millió dollárnyi bevételt hozott a brit fővárosnak. A kimagasló érdeklődéssel övezett labdarúgó mérkőzések esetében szintén megfigyelhető volt hasonló hatás. A 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság berlini döntője alkalmával az éttermek és bárok eladásai a helyszín három kilométeres körzetében 130%-kal nőttek, amiben különösen fontos szerepe volt a külföldi kiadások növekedésének, amely arányaiban egy normál hétvége 20-szorosát tette ki. A 2023-as isztambuli Bajnokok Ligája-döntő 120 milliós eurós impulzust vitt a helyi gazdaságba, a külföldi szurkolók költése pedig 46%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos hétvégéjén a látogatók fogyasztása.

Élménygazdaság Európában

A Mastercard elemzője szerint virágzik az ún. élménygazdaság Európa-szerte. Ez a jelenség arra utal, amikor a sport- vagy zenerajongók az utazást és az élő eseményeket helyezik előtérbe, lehetőségeket teremtve a helyi vállalkozások biztos megélhetése számára olyan városokban, amelyek kiemelt rendezvények helyszíneként jelennek meg, a sporttól a könnyűzenei koncertekig.

A Mastercard The Experience Economy tanulmánya szerint az elmúlt években a futballmeccseket néző európaiak 56%-a boldogabb, ha élőben láthatja csapatát. Ezenkívül a kérdőíves felmérés válaszadóinak fele (51%) úgy vélte, hogy a közös futballnézés összehozza az embereket, és javítja a barátokkal és a családdal való kapcsolatokat.

Budapest esetében is jól megfigyelhető e jelenség. 2026-ban a magyar főváros lesz a házigazdája  az európai labdarúgó-klubcsapatok legrangosabb, és legnagyobb nézettségű megmérettetésének. Az elmúlt években Magyarországon sor került már olyan kiemelkedő mérkőzésekre, amelyek lényegében a bemelegítést jelentették a 2026-os BL-döntő megrendezéséhez, ilyenek voltak például a 2021-es Európa-bajnokság csoportkörének egyes mérkőzései, majd a 2023-as Európa-liga döntője. Hasonló kaliberű labdarúgó-mérkőzésre régiónkban ritkán került sor: a hidegháborús időszakban egyetlen alkalommal, 1973-ban Belgrádban rendeztek BL-döntőt, majd 1990 utáni korszakban a 36 döntőből 4 házigazdája volt Európa keleti felén elhelyezkedő ország, Isztambulban két alkalommal, 2005-ben és 2023-ban, emellett Moszkvában 2008-ban, és Kijevben 2018-ban játszották a finálét a legjobb európai klubcsapatok.

Ábra: BL-döntőt rendező országok szintén elsősorban nyugat-európaiak, a hidegháború végéig az 1973-as belgrádi finálé mellett csak Nyugat-Európában rendeztek BL-döntőt, 1990 után Magyarországon lehet a hidegháború vége óta az ötödik kelet- illetve közép-európai ország, ahol az eseményre sor kerül 36 döntő helyszíne közül. Szerző: Németh Viktória. Forrás: The Stadium Guide. Az ábra itt hivatkozható: https://public.flourish.studio/visualisation/19261165/

Emellett Magyarország az élménygazdaság másik szegmenségben, a koncertek és a fesztiválok tekintetében is széles kínálattal rendelkezik. A Puskás Aréna kiemelkedő helyszínnek számít. Azzal együtt, hogy a magyar labdarúgó válogatott mérkőzései rendre teltházzal zajlanak, és a 2024/25-ös Magyar Kupa-döntő alatt is megtelt a stadion, számos koncertnek ad otthont, valamint olyan kiemelt diplomáciai eseménynek is helyszínt biztosított, mint az Európai Unió magyar elnöksége alkalmával az uniós állam- és kormányfők informális csúcstalálkozója.

Senior kutató |  Megjelent írások

Németh Viktória makroökonómiai elemző és külpolitikai szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetemen diplomázott nemzetközi tanulmányok szakon, majd a Pécsi Tudományegyetemen szerzett doktori fokozatot geopolitika szakirányon. Korábban makroökonómiai elemzőként dolgozott a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, a Magyar Nemzeti Banknál és az MKB-nál, mely a magyar bankrendszer egyik legrégebbi és legmeghatározóbb kereskedelmi bankja.

Felhasznált források:

Iratkozzon fel hírlevelünkre