Categories
OecoGlobus

A hazai védelmi szektor számára is nagy lehetőség a magyar-török Tudományos és Innovációs Év

A tavalyi magyar-török Kulturális Évad után a 2025-ös év a magyar-török tudományos és innovációs együttműködés éve lesz. A fejlett védelmi iparral és kiterjedt innovációs ökoszisztémával rendelkező Törökországgal történő együttműködésből a hazai védelmi szektor elsőként profitálhat. A sikeres kooperációnak a török katonai eszközök beszerzésén és folyamatban lévő beruházásokon túl a 2023-ban elfogadott magyar-török katonai keretegyezmény ad megfelelő alapot.

A magyar-török barátsági szerződés aláírásának 100. évfordulóját ünnepelve, a tavalyi évet magyar-török Kulturális Évad keretében számos hazai és törökországi kulturális program gazdagította. A kulturális évad sikere láttán Budapest és Ankara 2025-re magyar-török Tudományos és Innovációs Évet hirdetett, amely a mesterséges intelligencia, a digitalizáció az egyetemek és az innovációs rendszerek közötti kétállami együttműködés szorosabbra fűzését hozhatja. Már legalább 24 ilyen projekt elindítására van tervezet.

A tudományos és innovációs év egyik nyitóeseménye volt, hogy február elején Ankarában Magyarország honvédelmi miniszterének és Törökország ipari és technológiai miniszterének találkozója során magyar-török Védelmi Innovációs Munkacsoport alakult a két ország védelmi ipari és technológiai együttműködésének, a védelmi innovációs fejlesztések előmozdítása érdekében. Az oktatás-képzés, fejlesztési lehetőségek kialakítása céljából pedig a Török Tudományos és Technológiai Kutatási Tanács (TÜBITAK) és Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) is megállapodást kötött.

Az esemény jól mutatja, hogy a magyar-török Tudományos és Innovációs év a védelempolitika, védelmi ipar és védelmi innovációs területet is aktívan érinteni fogja. Ezen a területen azonban az elmúlt évekből már több sikeres együttműködést is felmutathatnak a felek.

A magyar haderőfejlesztés és a török védelmi ipar találkozása

A 2017-ben elindult hazai haderőfejlesztési program nem csak a modernizálást, új high-tech eszközök beszerzést tűzte maga elé, hanem a hazai védelmi ipar és innovációs ökoszisztéma felépítését is. A már meglévő gyümölcsöző politikai és gazdasági kapcsolat Törökország és Magyarország között pedig megfelelő környezetet teremtett a védelmi ipari együttműködés elindítása számára is.

A magyar-török védelmi együttműködés mellett elsősorban a török védelmi ipar elmúlt években elért sikerei szóltak. A török védelmi szektor az elmúlt két évtizedben jelentős fejlődésen ment keresztül, és a nagyrészt importfüggő ágazatból a katonai technológia globális szereplőjévé, a nemzetközi piacokon elismert exportőrré vált. Az olyan vállalatok, mint az ASELSAN, a BAYKAR, a TUSAŞ és a ROKETSAN a védelmi ipari termékek széles skáláját tudhatja portfóliójában, beleértve a fejlett drónokat (pl.: Bayraktar TB2), páncélozott járműveket, rakétarendszereket és haditengerészeti platformokat. Erős kormányzati támogatással pedig olyan ambiciózus projektek indultak, mint a TF-X KAAN ötödik generációs vadászrepülőgép fejlesztése és a MILGEM hadihajó program. Az innováció központi szerepet játszik a török védelmi ipar fejlődésében, a védelmi szektor egyetemekkel és kutatóintézetekkel való együttműködés terén, a hazai védelmi ökoszisztéma kiépítésében Törökország szintén élen jár.

A fejlett védelmi ipari termékei számára exportpiacokat kereső, a NATO-n belül szövetséges Törökország pedig nyitottságot mutatott arra is, hogy ne csak beszállítóként, de a know-how megosztásával partnerként jelenjen meg a magyar haderőfejlesztési program számára.

A védelmi együttműködés eddigi eredményei

A magyar-török védelmi ipari együttműködés egyik zászlóshajója az Ejder Yalcin MRAP-ek (Mine-Resistant Ambush Protected Vehicle) beszerzése és magyarországi gyártása. A Magyar Honvédségben „Gidrán” néven rendszeresítésre kerülő, aknavédelemmel ellátott páncélozott személyszállító járművek beszerzését 2020. decemberben jelentették be, és információk szerint több mint 300 ilyen 4×4-es katonai járművet rendelt Magyarország. Az MRAP-ek azóta fokozatosan érkeznek a magyar honvédséghez, a védelmi tárca tájékoztatása szerint februárban újabb 56 darab „Gidrán” kerül majd a Magyar Honvédség kötelékébe.

Az együttműködés értelmében továbbá Magyarországon is megindulhat a gyártás a török Nurol Makina által gyártott Ejder Yalcin katonai járműveinek mintájára. Ennek érdekében 2023 decemberében a Rába Holding egyik leányvállalata, a Rába Jármű Kft. és a török Nurol Makina hadiipari vállalat magyarországi leányvállalata aláírták a Gidrán Páncélozott Járművek Kft. magyar–török vegyes vállalat megalapításához szükséges dokumentumokat. Az N7 holding ZRt. közreműködésével pedig nem csupán gyártási, illetve összeszerelési feladatok, hanem kutatás-fejlesztési, illetve innovációs tevékenységek is folynak majd Magyarországon. A Nurol Makina által gyártott alapgépjárműre már eddig is Kaposváron integrálták a kiegészítő radar- és fegyverrendszereket, amely összeszerelő tevékenység továbbra is megmarad majd a hazai gyártás mellett, amelynek helyszíne Győr lesz.

A páncélozott szállítójármű beszerzése mellett Magyarország aktívan tesztel több török dróntípust is beszerzés céljából, köztük a Bayraktar TB2 és Lentatek Karayel katonai drónok vásáról is volt már szó.

Növekvő külkereskedelem

A védelmi területen fokozódó együttműködés mellett a magyar-török gazdasági kapcsolatok is felfutottak. 2023-ban a kétoldalú kereskedelmi forgalom volumene elérte a 4,3 milliárd dollárt, ami 18 százalékos növekedés az előző évhez képest és egyben új rekordot jelentett a Magyarország és Törökország közötti gazdasági kapcsolatokban. Ugyan ebben az időszakban a törökországi magyar export 29%-al növekedett és elérte a 150 milliárd eurós összérték. Ezzel a magyar kereskedelmi mérleg 9,3 milliárd euró plusszal zárta a 2023-as évet. Továbbá a két ország közötti közvetlentőke befektetések is növekvő tendenciát mutatnak.

Az ábra szerzője: Szigethy-Ambrus Nikoletta

A magyar vállalatok törökországi jelenléte is egyre markánsabbá vált. A Hell 2022-ben 19 millió doboz energiaitalt, míg a Hunland mintegy 71 ezer szarvasmarhát adott el az országban. A V-Híd szerződést kötött a legnagyobb török vasútépítő vállalattal, így a jövőben közösen vasútépítési projektek indulhatnak Európában és azon kívül. 2023-ban pedig megnyílt a főleg csecsemő inkubátorok gyártásával foglalkozó magyar egészségipari vállalat, a Medicor ankarai üzeme. De a gazdasági együttműködés kiterjed a földgáz és kőolaj (MOL és a TPAO együttműködés) valamint a nukleáris technológia területén történő energetikai együttműködésre is.

A legnagyobb török befektetők jelenléte Magyarországon pedig a szállítmányozástól (Ekol Logistic) a repülőtéri földi kiszolgáláson (Celebi) és textiliparon (Metyx) át a jármű és gépalkatrészek (Yaris Kabin) gyártásáig terjed.

A magyar-török védelmi együttműködés jövője

2023 áprilisában a magyar parlament jóváhagyta a magyar-török katonai keretmegállapodást, amely védelmi fókuszú kooperáció mélyítésének lehetőségét, az együttműködés keretét is megadja. A megegyezés, amely az 1995-ös hasonló egyezményt váltja fel, kiterjed a katonai kiképzésre és oktatásra, a közös gyakorlatokra, a védelmi iparra, a katonai hírszerzési információk cseréjére, a kibervédelemre, a katonai orvoslásra és egészségügyi szolgáltatásokra egyaránt. Így láthatóan számos terület kínálkozik a felek előtt a gyümölcsöző együttműködést előmozdítására a 2025-ös magyar-török Tudományos és Innovációs Évben.

Források

Védelmi innovációs témával indult a magyar-török Tudományos és Innovációs Év. In: honvedelem.hu, 2025.02.03.
https://honvedelem.hu/hirek/vedelmi-innovacios-temaval-indult-a-magyar-torok-tudomanyos-es-innovacios-ev.html (2025.02.18.)

Hankó Balázs: 2025 magyar-török innovációs év lesz. In: kormany.hu, 2024.12.14.
https://kormany.hu/hirek/hanko-balazs-2025-magyar-torok-innovacios-ev-lesz (2025.02.18.)

Dübörögnek a magyar-török gazdasági kapcsolatok: rekordot döntött tavaly a magyar-török kereskedelmi forgalom. In: hepa.hu
https://hepa.hu/hirek/rekordott-dontott-tavaly-a-magyar-torok-kereskedelmi-forgalom (2025.02.18.)

Jelentős erősítést kapott a Honvédség, több tucat új Gidrán érkezett. In: Világgazdaság, 2025.02.05.
https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2025/02/gidran-magyar-honvedseg (2025.02.18.)

KULI, Orsolya: HM: Magyarországon fogják gyártani a honvédség páncélozott járműveit. In: Index, 2023.10.31.
https://index.hu/belfold/2023/10/31/honvedelmi-miniszterium-harcjarmu-gyartas-gidran-gyor-raba/?token=a6c3fcaff32240a76bcca1a29369667f (2025.02.18.)

T/3268. számú törvényjavaslat indokolással – a Magyarország Kormánya és a Török Köztársaság Kormánya közötti katonai keretmegállapodás kihirdetéséről
https://jogkodex.hu/doc/6515539 (2025.02.18.)

SZIGETHY-AMBRUS, Nikoletta: Újabb magyar-török egyeztetés Budapesten. In: Oeconomus.hu, 2023.12.18.
https://www.oeconomus.hu/oecofocus/ujabb-magyar-torok-egyeztetes-budapesten/ (2025.02.18.)

Megjelent írások

Nagy Dávid, politikai elemző, biztonság- és védelmi politikai szakértő. Tanulmányait a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen és a Haifai Egyetemen végezte, mesterdiplomáját nemzetközi biztonság- és védelempolitika szakon szerezte.

Karrierjét a Danube Institute elemzőjeként kezdte, majd tanácsadóként és az elemzési részleg vezetőjeként dolgozott az EuroAtlantic Tanácsadó és Befektetési Zrt.-nél. Jelenleg az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány geopolitikai elemzőjeként tevékenykedik.

Fő kutatási területe a közép-európai biztonságpolitika, valamint a Közel-Kelet geopolitikai dinamikái, különös tekintettel Izraelre.

Iratkozzon fel hírlevelünkre