Categories
OecoGlobus

🌍 A kínai „zéró-Covid-politika” gazdasági vonatkozásai

🛑A Kínai Népköztársaság egészen a megjelenés pillanatától számítva példátlan szigorral viszonyul a koronavírus járvány terjedésének megfékezéséhez. Az országban rendkívüli, az állampolgárok mindennapi életvitelét korlátozó intézkedések vannak érvényben, amelyek természetesen a kínai gazdaság teljesítményére is kihatással vannak. Jelen bejegyzésben a kínai „zéró-Covid-politika” gazdasági aspektusait vizsgáljuk meg.

📊A Kínai Kommunista Párt (KKP) 2022. október 16-án nyitotta meg 20. Nemzeti Kongresszusát, amelyen a párt főtitkára, Hszi Csin-ping is felszólalt. Megnyitó beszédében Kína elnöke világossá tette: a kormány nem kíván enyhíteni járványügyi szabályozásain, még annak ellenére sem, hogy már jól láthatóak annak hátulütői. Ezek közé sorolandó, hogy a kínai nagyvállalatok időről időre kénytelenek beszüntetni komplett gyáregységek működését, ugyanis már egyetlen fertőzött esetén fennáll a karanténkötelezettség. Ami a kínai GDP alakulását illeti, 2022 második negyedévében meglehetősen alacsony, csupán 0,4%-os emelkedés volt megfigyelhető az előző év megegyező időszakához viszonyítva. A mutató gyarapodása legutóbb 2020 elején volt ennyire csekély. Ezzel együtt úgy tűnik, a KKP nem óhajtja feladni sajátos válságkezelési modelljét. A párt vezetősége úgy véli, a zéró-Covid-politika hatékony az emberi egészség megőrzésének védelmében, éppen ezért jelenleg is több település áll teljes vagy részleges lezárás alatt. Október végén 28 kínai városban több mint 200 millió ember volt érintett a lezárások valamilyen formájában. Külön érdemes említést tenni a 2,5 milliós lélekszámú Hsziningről, ahol nemrégiben megszakadt az élelmiszerellátás, miután október 20-án a hatóságok beszüntették a város legfontosabb élelmiszer-nagykereskedésének működését. A hírtelen fellépő élelmiszerhiány azonnal felfelé hajtotta az árakat. Han Hszingbin alpolgármester igyekezett megnyugtatni az egyre nehezebb helyzetbe kerülő lakosokat: „A kényelmetlenség és a szabadság hiánya átmeneti lesz” – tette hozzá. Vannak azonban olyan jelek, amelyek ennek ellenkezőjére engednek következtetni. Sanghajban pillanatnyilag is épül egy 3000 fertőzött befogadására alkalmas betegellátó egység, illetve szerte az országban megfigyelhetőek hasonló munkálatok.

📉A kínai kormány szigorú Covid-stratégiája az ország bevételeinek szempontjából kulcsfontosságú turisztikai ipar forgalmát is visszaveti. Mindezt kiválóan szemlélteti a Kínai Népköztársaság kikiáltásának emléket állító, minden év október első hetében megrendezett ünnepségsorozat utasforgalma. A Kulturális és Turisztikai Minisztérium adatai alapján jól megfigyelhető, hogy az említett mutató komoly visszaesést produkált: 2022-ben mindösszesen 422 millió utazás zajlott le az október elsejétől hetedikéig tartó időszakban. Ez a szám 39%-kal alacsonyabb, mint 2019-ben, a koronavírus-járvány megjelenése előtt volt. A tavalyi évhez képest pedig 18%-os visszaesés látható. Az idegenforgalomból származó bevételek ennek megfelelően szintúgy visszaestek, idén hozzávetőlegesen 40 milliárd dollárt tettek ki. Ez az összeg 26%-kal csekélyebb, mint a 2021-ben mért.

🏘️A kínai gazdaság növekedését gátló tényezők között nem csupán a koronavírus fedezhető fel. Szintúgy említést kell tennünk a klímaváltozás negatív következményeiről (amelyek a kínai acél- és vegyipar produktivitását is visszavetik), valamint a Kínai Kommunista Pártba vetett bizalom megingásáról. Ugyan az elmúlt időszakban több, az enyhítés felé mutató hír jelent meg, a kínai kormány továbbra is kitart a legszigorúbb járványügyi korlátozások mellett. Mindez egyre nagyobb elégedetlenséget okoz az állampolgárok köreiben: több városból számolnak be tüntetésekről, tiltakozásról. A fogyasztói bizalmi index pedig 1991 óta nem volt ennyire alacsony szinten. Ez a tény összefüggésbe hozható azzal is, hogy Kína 2020-ban erőteljesen szabályozni kezdte az ingatlanfejlesztők által igényelhető hitelek értékét. Ahogyan Hszi Csin-ping megállapította: „a lakás a lakhatásért van, nem a spekulációért”.  A fő cél tehát a túlzott infrastruktúraberuházások visszaszorítása volt, ám a kormányzat lépései nehéz helyzetbe sodorták az érintett építési vállalkozásokat, amelyek hitelforrások nélkül nem képesek finanszírozni a már korábban értékesített ingatlanok befejezését. Kérdéses, hogy az ismertetett hátráltató tényezők közepette sikerülhet-e Kínának elérnie a KKP által 2022 márciusában kitűzött 5,5%-os éves GDP gyarapodást. Több szakértő véleménye alapján egy szerényebb, 3%-os emelkedés tűnik reálisnak.

👍Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

📲 Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/a-kinai-gazdasag-ismet-celkeresztben-ujabb-amerikai-szankciok-kerultek-elfogadasra/

Külső junior elemző | Megjelent írások

Fetter Bálint az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány külső junior elemzője; a Nemzeti Közszolgálati Egyetem mesterszakos hallgatója. Érdeklődése középpontjában az afrikai és európai fejlődő országok gazdasági átalakulása, a migráció, illetve a demográfiai problémák állnak.

Iratkozzon fel hírlevelünkre