Categories
Demográf-Blog

A világ jövőjét meghatározó amerikai elnökválasztást a nemek közti ellentétek döntik majd el?

Nem túlzás azt mondani, hogy a novemberi amerikai elnökválasztás az elmúlt évtizedek legnagyobb súlyú, a világ alakulására és a mi életünkre leginkább kiható világpolitikai eseménye. A két párt elképzelései a zöldátállástól az orosz-ukrán háború kezelésén át a Kínával kapcsolatos politikájukig markánsan eltér.

 

Így aztán némileg hervasztó szembesülni azzal, hogy az amerikai választókat egyre kevésbé a jelöltek programja érdekli, hanem saját demográfiájuk viszonyulása a jelöltekhez.

 

„A konzervatívok korlátozni akarják a nők jogait, így a hozzáférést az abortuszhoz, a Demokratákra szavazok.”

„A baloldal ellenségnek tartja a fehér férfit, férfiellenes politikát folytat, Donald Trumpra szavazok”.

 

Ahogy a WSJ beszámol róla, az amerikai politikai kultúra egyre inkább szembe fordítja egymással a férfi és női szavazókat, különösen a 30 év alattiakat. A 30 év alattiak körében annyira súlyos a helyzet, hogy a nők 60 százaléka a Demokrata pártra fog szavazni, míg a férfiaknak csak a 37 százaléka. A helyzet az összes szavazó körében sem sokkal jobb, Kamala Harris 13 százalékkal vezet a női szavazók, de 9 százalékkal veszít a férfi szavazók körében!

 

 

Mostanra a felmérések alapján oda jutottunk, hogy egy választó neméből kiindulva, statisztikailag meg tudjuk jósolni álláspontját például a bevándorláspolitikával és a zöldátállással kapcsolatban! Ez a fejlemény nem csak a demokrácia alapját, az álláspontok ütköztetését és a racionális szavazói választást lehetetleníti el, hanem elkerülhetetlenül a demográfiai alapú osztogatás irányába viszi el a világ egyetlen szuperhatalmának politikáját.

Csak egy példa: az Egyesült Államokban nők veszik fel a mostanra felfoghatatlanul nagy, 2000 ezer milliárd dollárosra duzzadt teljes diákhitel-állomány 66 százalékát. Ez természetesen a diákhitel-elengedések irányába tolja a Demokrata pártot, noha az amerikai államadósság így is kezelhetetlen méretűvé kezd válni. Érdemi vitára, előnyök és hátrányok mérlegelésére azonban ezek után nincs mód. Ugyanez a helyzet a bevándorláspolitika szimbólumává vált határvédelmi Fal (Trump Wall) esetében.

Az ellentétek kiélezése, a nemek szembeállítása ráadásul folyamatosan erősödik: a baloldali amerikai média szerint Trump szavazói „rasszista, szexista, agresszív” férfiak, míg a jobboldali média „a gyermektelen macskatartó nők bosszújáról” beszél.

Mindez persze tovább fogja fokozni azt a hosszú ideje tartó trendet, hogy emelkedik az egyedül (nem házasságban, de nem is partnerrel) élők aránya, – ami további nyomás alá helyezi majd a gyerekvállalási hajlandóságot.

 

 

 

 

Források:
America’s New Political War Pits Young Men Against Young Women – WSJ
Election poll: Kamala Harris jumps to a small national lead over Trump : NPR
In Defense of Kamala Harris and the Childless Cat Ladies – WSJ
Rising Share of U.S. Adults Are Living Without a Spouse or Partner | Pew Research Center
Vezető elemző | Megjelent írások

Tatár Mihály több mint másfél évtizede foglalkozik a tőzsde világával, elsősorban a deviza- és nyersanyagpiacokkal, különös tekintettel a geopolitikai és világgazdasági krízishelyzetekre. Az Erste Befektetési Zrt, a MOL Csoport, az MNB és az MKB bank korábbi szakértője.

Iratkozzon fel hírlevelünkre